Post Author Avatar
Melis Soyumgürbüz
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen
Yaşadığınız yere bağlı olarak, öpüşmenin popüler olup olmadığı da değişiyor. Bir sonraki yurtdışı seyahatinizde bunu göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bir öpücük, pek çok kültür için bir el sıkışma kadar alışılmış bir harekettir ve bu yüzden de öpüşürken sokaktaki insanların bakışlarını üzerinize çekmezsiniz. Ancak, dünyanın bazı yerlerinde bu davranış çok garip ya da hoş olmayan bir durum olarak algılanabiliyor. Ve bu, bu yaz boyunca romantik bir tatil yapmayı düşünenlerin aklının bir köşesinde bulunması gereken bir durum.

American Anthropologist Journal’da yayımlanan çalışmada, geniş bir coğrafyadaki 168 farklı kültür incelenerek ülkelerin öpme konusundaki tutumları mercek altına alındı. Bu kültürlerin yüzde 46’sında öpüşmek romantik bir ilgiyi kastederken, yarısından fazlasında ilişkilerin öpüşme olmadan sürdürüldüğü sonucuna ulaşıldı.

Çalışma sayesinde, birbirine yakın bölgelerde bile bu konuda görüş farklılığı olduğu ortaya çıktı. Öpüşme alışkanlığının varlığı, Avrupa’daki 10 kültürden yedisinde, Kuzey Amerika’daki 33 kültürden 18’inde, Güney Amerika’daki 33 kültürden dördünde ve Ortadoğu’da 10 kültürün 10’unda da gözlemlendi.

Araştırmacılar, avcı-toplayıcı toplumlarda ve tarım toplumlarında romantik öpücüğün varlığına ilişkin kanıtların çok az olduğunu söylüyorlar. Ancak temelde, öpüşmenin atalarımızın çok da üzerine düştüğü bir konu olmadığı söyleniyor. Rapora göre, “Batı Etnik Merkezciliği” (Western Ethnocentrism) olarak adlandırılan ideolojik yapılanma romantik öpüşmenin evrensel olduğuna dair yanlış bir düşünce yaydı.

Peki neden öpüşüyoruz?


Teoride, öpüşmenin bir çiftin sağlığı ve uyumunu belirlemek adına yaptıkları bir giriş olduğu ya da mikroplara karşı vücut direncinin arttırılmasının doğal bir yolu olduğu söyleniyor. Sosyal ve ekonomik sınıf farklılıkları da öpüşmenin ardındaki neden olabilir. Çalışmanın bulgularında, romantik öpüşmenin, ağız sağlığına ve elit sosyal sınıfın yükselişine, dolayısıyla insanların kendi heyecanlarını ve duygularını kontrol edebilecek hale gelmesine, bağlı olduğu görüldü.

Akademisyenler, Nevada Üniversitesi'nden William Jankowiak ve Shelly Volsche ve Indiana Üniversitesi'nden Justin Garcia, yıllar boyunca öpüşmeyi incelediler ve bazı toplumların öpüşmeyle karşıladıklarında bunu oldukça müstehcen ve aşırı gördüklerini gözlemlediler. Bu bakış açısı da sosyal bir yapı olarak karşılarına çıktı.

Şimdi antropologlar için soru: öpüşmenin içgüdüsel mi yoksa anne-çocuk beslenme eyleminin bir sonucu olarak mı ortaya çıktığı. Antropoloji bilim dalı bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Ancak bilinmesi gereken şey romantik bir öpüşme her ne kadar birçok bölgede aşkın göstergesi de olsa bu durumun evrensel olduğunun düşünülmemeli.

 
Kaynak: “Depending on where you live, kissing isn't quite as popular as you might think,” http://www.sciencealert.com/depending-on-where-you-live-kissing-isn-t-quite-as-popular-as-you-might-think

Akademik Kaynak: Jankowiak, William R., Shelly L. Volsche, and Justin R. Garcia. "Is the Romantic–Sexual Kiss a Near Human Universal?." American Anthropologist(2015).
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir