Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Nitrojen oksitler ve diğer kirleticiler atmosferde reaksiyon vererek Dünya’nın yüzeyinin yakınında ozon oluştururlar. Dünya yüzeyine yakın oluşan ozon, insan sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bu sebeple bazı ülkeler emisyon üzerine düzenlemeler yaparak bu sorunu çözmeyi amaçlıyorlar. Fakat, yeni yapılan bir araştırma gösteriyor ki, ozon sorunu yerel bir sorun olmasının yanı sıra aynı zamanda global bir sorun.

Amerika’nın batısında sanayi ve otomobiller başta olmak üzere emisyonlar üzerinde yapılan düzenlemeler ozon kirliliğine neden olacak kimyasalların kirliliğinin azaltılmasını sağlamıştı. 2005 ve 2010 yılları arasında batı Amerika’daki nitrojen oksit kirliliği %21 azaldı, ve bu durumun da ozonda benzer bir azalmayı beraberinde getirmesi beklendi. Fakat, ozon kirliliğinde beklenildiği gibi bir azalma gözlemlenemedi.

Yapılan yeni bir araştırmada ozon kirliliğinin neden azalmadığı üzerine çalışma yürüten bilim insanları, uydu gözlemlerini ve CTM(chemical transport modelling) kullanarak ozon dengesini bozan iki kaynak tespit ettiler. Ozon dengesinin bozulması, yani Dünya yüzeyi yakınındaki ozonun artması, stratosferden düşen doğal ozondan ve Çin’den kaynaklı Pasifik boyunca biriken ozondan kaynaklanıyordu. (Çin bölgesindeki ozon seviyeleri geçtiğimiz 5 yıl içerisinde %7 artış gösterdi.)

Nature Geoscience’da yayımlanan araştırmaya göre yerel bir sorun olmaktan çıkan ozon kirliliği için yerellerde alınacak önlemlerin daha geniş kapsamlı çözümler gerekiyor. Çünkü uluslararası platformlarda, ozon üretici gazların salınım miktarıyla ilgili herhangi bir standart bulunmuyor.

İlgili Makale:

Willem W. Verstraeten, Jessica L. Neu, Jason E. Williams, Kevin W. Bowman, John R. Worden, K. Folkert Boersma(10 August 2015). Rapid increases in tropospheric ozone production and export from China. Nature.com Retrieved on 13 August 2015 from http://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo2493.html
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir