Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
12 Kasım 2014’te Rosetta’dan ayrılarak Churyumov-Gerasimenko (67P) kuyruklu yıldızına iniş yapan Philae, indiği yerde doğrudan güneş ışığı alamadığından üzerindeki enerji depolarını bitirdikten sonra, 15 Kasım’da “kış uykusu” ayarına alınmış ve kuyruklu yıldızın güneşe yaklaşması beklenilmeye başlanmıştı. Aradan geçen 7 ay sonra, 14 Haziran’da görevlerini yerine getirebilmek için yeterli enerji seviyesine ulaşmış ve uyanmıştı.

Planlanan araştırmalarına devam ederken Philae’nin kontrol edildiği Almanya’daki DLR Merkezi’nden tedirginlik yaratan o haber geldi: Philae ile 9 Temmuz’dan beri tek taraflı bağlantı kurulamıyordu. Sorunun nedenine yönelik en büyük ipucu Philae’nin güneş panellerine düşen ışın dağılımında farklılıkların kaydedilmesiydi.

Haziran’a göre Temmuz’da panellere ulaşan ışın miktarında değişiklik olabilirdi ancak proje yöneticisinin açıklamalarına göre bu farklılık kuyruklu yıldızdaki mevsim değişimiyle açıklanabilecek boyutun ötesindeydi. Akla gelen ilk şey, zaten düz olmayan bir zeminde bulunan Philae’nin, 67P’nin güneşe yaklaşmasıyla artan aktivitesine bağlı bir gaz püskürmesi sırasında konum değiştirmesi olabilirdi.

Diğer bir olası sorun kaynağı Philae’nin iki vericisinden birinin düzgün çalışmıyor olması. İki alıcısından birinin hasarlı olduğu düşünüldüğünde bu olasılık pek de uzak görünmüyor. Buradan yola çıkarak, düzenli olarak vericileri arasında geçiş yapmaya programlanmış Philae’ye sadece tek vericisini kullanması için gerekli talimatlar iletilmeye çalışılıyor.
Sebebe yönelik inceleme ve araştırmalar devam etmekle birlikte uzmanlar Philae’nin hala uyanık olduğundan emin. Düzenli ve beklenen zamanlarda olmasa da yürüttüğü deneylere ait verileri dünyaya göndermeye devam ediyor Philae.

Tarih: 21 Jul 2015 14:38:14 “Tüm merak edenlere, hala Philae’yi dinliyorum ancak bir bağlantı sağlamak zor” Tarih: 21 Jul 2015 14:38:14 “Tüm merak edenlere, hala Philae’yi dinliyorum ancak bir bağlantı sağlamak zor” Tarih: 21 Jul 2015 14:38:14 “Tüm merak edenlere, hala Philae’yi dinliyorum ancak bir bağlantı sağlamak zor”


Bu esnada, Philae’ye göz kulak olmanın yanında 67P’yi de incelemekle görevli yörünge aracı Rosetta, artmış kuyruk yıldız aktivitesinin neden olduğu yoğun toz ve gaz atımlarından korunmak için 150 kilometre mesafedeki yörüngesini 170-190 kilometreye çıkarmak durumunda kaldı. Perihelion (günberi – uzay cismi yörüngesinin, etrafında döndüğü yıldıza en yakın noktası. Bu durumda 67P’nin güneşe en yakın geçişi) geçişine 22 gün kala Rosetta 67P ile ilgili gözlemlerine aralıksız devam ediyor.

Günberi geçişine 22 gün kala 67P ve yörüngesindeki Rosetta’nın 21 Temmuz itibariyle konumu. (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/) Günberi geçişine 22 gün kala 67P ve yörüngesindeki Rosetta’nın 21 Temmuz itibariyle konumu. (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/) Günberi geçişine 22 gün kala 67P ve yörüngesindeki Rosetta’nın 21 Temmuz itibariyle konumu. (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/)
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir