Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Pozitif yükler birbirlerini iterler. Fakat yeni yapılan bir deney bu kuralda bazı istisnaların olduğunu ortaya koydu.

fosfor-hidrojen bağı-bilimfilicomUniversity of Copenhagen Kimya Bölümü'nden bir ekip; ilk defa, pozitif yüklü fosfor atomlarını pozitif yüklü hidrojen atomlarıyla bağladı. Bu kavrayış; DNA ve proteinler gibi biyolojik olarak önemli moleküllerin nasıl oluştuğuna dair anlayışımıza önemli katkılar sunabilir.


Proteinler düşünüldüğünde, oluşum biçimi değiştikçe görev de değişir. Sinyal faktörü, katalizör ya da biyolojik yapı taşı görevinde olabilen proteinler ancak moleküler yapısı tam uyumlu olduğunda çalışabilirler.


Ekibin oluşturduğu yapı genellikle moleküllerdeki hidrojen atomlarına ve bu atomların diğer elementlerle hidrojen bağı oluşturmasına dayanıyor.


Daha öncesinde, araştırmacılar pozitif yüklü hidrojenin, hidrojen bağını yalnızca negatif yüklü elementlerle - oksijen, flor ve nitrojen gibi - oluşturabileceğini varsayıyorlardı.

Buluş; pozitif yüklü hidrojenin aynı zamanda pozitif yüklü fosfora bağlanabildiğini göstererek, atomik yüklerin nasıl çalıştığına dair tamamen yeni bir anlayışa temel oluşturuyor.

Prof. Henrik Kjaergaard; Journal of Physical Chemistry Letters 'da yayınlanan çalışmada:

"Atomik yükün; küre şeklinde değişmez bir şey olduğu düşünülüyordu. Fakat bizim deneyimiz; aslında negatif olan atomların üzerinde pozitif yüklü küçük alanların olduğunu gösteriyor" diyor.
Makaleye ulaşmak için: http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jz502150d
Kaynak: University of Copenhagen, http://chem.ku.dk/om/news/newslist/hydrogen_p/

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir