Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Bugün, yani 27 Temmuz 2016 Türkiye saatiyle 12:00 itibariyle, Rosetta üzerindeki elektrikli destek sistemi işlemci birimi (ESS) kapatılıyor. ESS, Rosetta ve 9 Temmuz 2015'den beri sessiz olan Philae arasındaki iletişim için kullanılan bir ara birim. Yani bu işlem sonrasında, Rosetta ile Philae arasındaki iletişim hattı kesilmiş olacak.

ESS'nin kapatılması, Rosetta'nın görevinin sona erdirilmesi hazırlıklarının bir parçası niteliğinde. Temmuz 2016'nın sonu itibarıyla, Güneş'ten yaklaşık 520 milyon kilometre uzaklıkta bulunan bu uzay aracı, her gün yaklaşık 4W olmak üzere ciddi bir enerji kaybı ile karşı karşıya kalacak. Önümüzdeki iki ay boyunca bilimsel işlemleri gerçekleştirmeye devam edebilmesi ve dönüşü için maksimize edilmesi için, gereksiz bileşenlerinin harcadığı enerjinin azaltılmaya başlanması oldukça önemli.

Geçen sene Temmuz ayından bu güne, Rosetta, Philae'den herhangi bir sinyal almadı ve 2016'nın başında Philae'nin ebedi uykusuna yattığı değerlendirmesi yapıldı. Bütün bu olanların yanında, ESS ise şimdiye kadar açık tutuluyordu. Philae'nin pek olası görülmese de bir şekilde sinyal göndermesi bekleniyordu. Fakat Rosetta, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının 10 kilometre uzerine kadar yaklaşmış olsa da, kuyruklu yıldızın üzerindeki Philae'den Temmuz 2015'den beri sinyal almayı başaramadı.

Bu karar görevin yöneticisi tarafından alındı ve Rosetta Görev Uygulama Merkezi (Rosetta Mission Operations Centre) tarafından DLR Uzay Aracı Kontrol Merkezi (DLR Lander Control Center) ve Rosetta Yer Birimi (Rosetta Ground Segment) ile koordine bir şekilde uygulanacak.
Kaynak: Claudia, Farewell Slient PhilaeEuropean Space Agency Rosetta blog, Retrieved from http://blogs.esa.int/rosetta/2016/07/26/farewell-silent-philae/
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir