Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kapak Görseli : İki Saurornitholestes sullivani raptoru , ergenlik dönemindeki bir hadrozor Parasaurolophus tubicen'e saldırıyor.

Penn University'de doktora öğrencisi olan Steven Jasinski aynı zamanda Pennsylvania Eyalet Müzesinde, paleontoloji ve jeoloji küratörlüğü yapmakta iken daha önce başka bir türe ait olduğu zannedilen örnekten yeni bir tür keşfetti. Bir dinozor kafatasının parçası olan fosil aslında tamamen yeni bir türe, Jasinski'nin adlandırmasıyla Saurornitholestes sullivani'ye aitti.

İncelenen örnek aslen paleontolog Robert Sullivan tarafından 1999 yılında New Mexico'da bulunmuştu ve yaklaşık 75 milyon yaşındaydı. Örneğin - ilk incelemede-  Saurornitholestes langstoni'ye ait olduğu düşünülmüştü. Bu tür Dromaeosauridae  ailesinden bir teropodtur ve bugünkü Kanada topraklarında Alberta yakınlarında bulunmuştur.

Doktora öğrencisi olan Jasinski, örneği S. langstoni'ya ait diğer örnekler ile karşılaştırarak incelemeye başladığında heen göze çarpmayan bazı farklılıkları tespit etti. Daha açıkçası, kafatası yüzeyinde beyindeki koku duyusunun yönetildiği böle olan olfactory bulb bölgesinin alışılmadık şekilde büyük olduğu tespit edildi. Bu özellik de türe inanılmaz güçlü bir koku yeteneği sağlamaktaydı. Bu şekilde de diğer Velociraptor, Dromaeosaurus ve Bambiraptor'lardan çok daha tehlikeli bir avcı haline geliyordu.

  S. sullivani, Geç Kretase dönemine ait son dönem dinozorlarından biri ve Montana'nın güneyinde (Kuzey Amerika) bulunan ve isim verilebilmiş tek dromaeosaur (dromezor) olma özelliğini taşıyor. S. sullivani'nin yaşadığı yıl aralığında Amerika iki ayrı kıta halinde ve bir iç deniz ile ayrılmış halde bulunuyordu. Tür, bu iç denizin, Laramidya olarak bilinen batı kıyılarında yaşamaktaydı.

  S. sullivani yaşam alanlarını bir çok dinozor türü ile paylaşmaktaydı.Ördek gagalı hadrozor Parasaurolophus walkeri ve Kritosaurus navajovius gibi bitki-yiyen dinozorlar, boynuzlu  ve son dönemde adı konulan Ziapelta sanjuanensis bu türler arasındaydı. Döneme ait diğer et yiyici teropodlar arasında ise tiranozor Bistahieversor sealeyi ve Daspletozor'un yanı sıra ornitomimidler de bulunuyordu.

Ayrı bir tür olan S. sullivani bu anlamda S. langstoni ile yakın akraba gibi görünüyor. İki tür Amerika'nın kuzeyinde ve güneyinde bulunmuş dinozorların arasındaki farklara benzer farklılıklar ve değişiklikler gösteriyor.

Kalçasına kadar 90  santimetre, yaklaşık boy uzunluğu da 180 santimetreyi geçmeyen S. sullivani pek de büyük bir dinozor değildi. Ancak akraba olduğu türlere ait daha önceki bulgular ortaya koyuyor ki Sullivani, hem çok yüksek hareket kabiliyetine sahip hem de çok hızlı. Üstelik çok keskin olan koku alma duyusunu kullanarak inanılmaz bir avcıya dönüşerek tek başına iz sürüp grupları avlayabiliyor olmalı.

Anlaşılıyor ki, hiç de büyük olmayan bu dinozor ile karşılaşmak istemezdik.
Kaynak : University of Pennsylvania. "Velociraptor, move over: New dinosaur's keen nose made it a formidable predator." ScienceDaily. ScienceDaily, 11 May 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150511125312.htm>.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir