Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
National Institutes of Health’den bilim insanlarının yürüttüğü ve JAMA Internal Medicine’da yayımlanan yeni bir araştırmanın bulguları, hamilelikteki bulantı ve kusmanın, hamilenin düşük yapma riskinin azalması ile bağlantısının şu ana kadarki en güçlü delillerini sunuyor.

Hamilelikte görülen bulantı ve kusma, genellikle ‘’sabah bulantısı’’ ya da ''sabah hastalığı'' olarak adlandırılır. Bu durumun adının içerisinde ‘’sabah’’ sözcüğünün geçmesinin de bir anlamı var, çünkü belirtileri genellikle sabah başlar ve gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Kadınların çoğunda bulantılar ve kusmalar hamileliğin 4. ayından itibaren hafiflemeye başlar. Sabah bulantısının sebebi henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Fakat araştırmanın önermesine göre, sabah bulantısı sayesinde fetüs, yiyeceklerin içerisindeki toksinlerden ve hastalığa sebep olan organizmalardan korunuyor olabilir.

Makalenin yazarlarından Stefanie N. Hinkle’a göre; bulantıların sağlıklı bir hamileliğe işaret ettiği, oldukça yaygın bir görüştür. Fakat bunu doğrulayacak çok fazla veri bulunmuyor. Yapılan bu araştırmada ise, hamileliğin ilk haftalarından itibaren belirtiler değerlendirildi ve sabah bulantısı ile gebelik kaybı riskinin azalması arasında koruyucu bir bağlantı olduğu doğrulandı.

Yapılan çalışma kapsamında, araştırmacılar, düşük dozda aspirin tüketiminin daha önce bir ya da iki kez gebelik kaybı yaşamış kadınlarda koruyucu etki yapıp yapmadığı üzerine yapılan başka bir araştırmanın verilerini kullandılar.

Araştırma kapsamında incelenen veriler oldukça detaylı. Araştırmaya dahil olan her bir kadının 8. haftaya kadar bulantı ve kusmalarla ilgili tuttukları günlükler ve 8. haftadan doğuma kadar da kadınların cevapladıkları aylık sorular veri havuzunda yer alıyor. Çalışmayı yapan bilim insanlarına göre, aynı konu üzerine daha önce yapılmış araştırmalarda bu kadar detaylı veriler yer almıyordu ve araştırmaların çoğunda hamileliğin ileriki dönemlerinde olan kadınların ya da gebelik kaybı yaşamış kadınların, hamileliklerinin ilk evrelerinden hatırladıkları semptomlardan faydalanılıyordu.

Araştırma kapsamında, 188’i gebelik kaybıyla sonuçlanmış 797 hamile kadının verileri incelendi. Gebeliklerinin 8. haftası itibarıyla bulantısı olan kadınların oranı %57 iken, aynı dönemde bulantı ve kusma tecrübe eden kadınların oranı %26.6 idi. Bulgulara göre, bulantı ve kusma şikayetleri olan kadınların gebelik kaybı yaşama ihtimalleri,  bulantı ve kusmayı ya da tek başına bulantıyı yaşamayan kadınlara göre %50 ila %75 oranında daha az.
İlgili Makale: Stefanie N. Hinkle, Sunni L. Mumford, Katherine L. Grantz, Robert M. Silver, Emily M. Mitchell, Lindsey A. Sjaarda, Rose G. Radin, Neil J. Perkins, Noya Galai, Enrique F. Schisterman. Association of Nausea and Vomiting During Pregnancy With Pregnancy LossJAMA Internal Medicine, 2016; DOI: 10.1001/jamainternmed.2016.5641

Kaynak:  NIH study links morning sickness to lower risk of pregnancy loss, National Institutes of Health
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir