Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör

Her şey 2010 yılında, Julie adlı Zambiyalı bir şempanze ile başladı. Julie bir ot parçası alıp kulağına taktı ve öylece bıraktı. Ardından bunu sürekli yapmaya başladı. Peki ama neden? Bilemediğimiz bir amaçla daha sonra kullanmak için mi? Eğlence olsun diye mi? Yoksa günün birinde toprağa karışıp, çimenlere gübre olacağının farkında olduğunu mu gösteriyordu?

Gerçekten de bu kulağa ot takma işinin hiçbir işlevi yokmuş gibi duruyordu. Ama Julie bu modayı başlattıktan sonra, grubundaki diğer şempanzeler de aynısını yapmaya başladı. Görünüşe göre Julie bir kulak aksesuarı yaratmış ve şempanzeler arasında yayılmıştı.

Şempanzelerin kültürlerinin olması sürpriz değil. Farklı şempanze toplumlarında farklı gelenekler gelişir; buna benzersiz davranış kalıpları ya da aletler de dahildir. Ancak genelde böyle şeylerin bir işlevi bulunur. Zambiya'da karşılaşılan söz konusu davranış ise herhangi bir işlev barındırmıyor.

Bu konudaki çalışmalarını Animal Cognition dergisinde yayımlayan araştırmacılardan Max Planck Enstitüsü'nde primat uzmanı olan çalışan Edwin van Leeuwen şöyle değerlendiriyor: "Gözlemimiz, bu davranış ile iletilen ya da gerçekleştirilen herhangi bir şey olmaması itibariyle benzersiz."

Ekip, kulak çimeni davranışının sadece rastgele bir olay olmadığını doğrulamak için Zambiya'nın Chimfunshi Yaban Hayatı Yetimhanesi'nde bir yıl boyunca dört farklı grup şempanzeyi izledi. Gruplardan sadece birinde kulaklara çimen takılıyordu ve bireylerden biri başkasının bunu yaptığını gördükçe yayılıyordu.

Bulgu, bilimciler arasında bunun bir çeşit şempanze modası ifadesine benzeyebileceği yönünde spekülasyonlara neden oldu. Van Leeuwen, "İnsan kültürüne bağlı her türlü alt kültürün, bu kulağa çimen takma davranışının bir benzeri olduğu söylenebilir," diyor.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir