Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Sussex ve Bristol Üniversiteleri araştırmacıları, akustik metamalzemeler kullanarak, lenslerin ışık üzerinde yapabildiği etkinin, ses üzerinde yapılabileceğini gösterdi. Ekibin geliştirdiği ve ses lensi gibi iş gören meta-malzeme, sesi bükebiliyor, odaklayabiliyor ve yükseltebiliyor. Çalışmanın ayrıntıları, Glasgow'da yapılan CHI 2019 konferansında dinleyicilerle paylaşıldı.

Bu çalışmanın, aynı konu üzerinde yapılan önceki çalışmalara kıyasla getirdiği en önemli yenilik, lens boyutunun küçülmesi. Metamalzeme-bazlı ufak boyutlu akustik lensler, ileride süper-hedeflenmiş hoparlörlerin ve mikrofonların yaygınlaşmasını sağlayabilir. Ekip lideri Gianluca Memoli şöyle anlatıyor: "Akustik meta-malzemeler, normal malzemelerdir; plastik, kağıt, ahşap ya da kauçuk gibi. Ama üzerlerinde öyle bir mühendislik yapılmıştır ki, içsel geometrileri geçen sesi şekillendirir. Akustik lens fikri 1960'lardan beri konuşuluyordu ve ultrason (ultra-ses) uygulamalar için akustik hologramlar belirmeye başlamıştı. Ama bu, ışık için kullanılanlara benzeyen pratik boyutlarda lensleri olan ses sistemlerinin ilk araştırılması."

VARI-SOUND adı verilen teknolojiyi geliştiren ekip, konferans sunumları sırasında ses için varifokal zum objektifi olan ilk dinamik metamalzeme cihazı da gösterdi. Ayrıca çalışma kapsamında, standart bir hoparlörden, yönelimsel demet hâlinde ses iletme becerisi olan bir yönlendirici (kolimatör) yapıldığı da belirtildi. Sinema salonlarında şu anda kullanılan "çevreleyen" ses sistemlerinde, salonun farklı yerlerindeki ses kalitesi farklı olur. Ancak yeni teknoloji sayesinde, her noktada oturan dinleyici yüksek kalitede ses alabilecek.

VARI-SOUND, akustik meta-malzemelerle ses için optik cihazların eşdeğerini tasarlayan bir yöntem. Ekibin katkıları şöyle sayılabilir: (a) Kompakt yani küçük boyutlu akustik lenslerin nasıl tasarlanacağı; (b) standart bir hoparlörün yönelimsel hoparlöre nasıl dönüştürüleceği; (c) zumlu objektifin eşdeğeri olan ayarlanabilir odaklı bir akustik merceğin nasıl yapılabileceği. Yönlendiricinin etkisi (d) ve (e) görsellerinde görülüyor.


Yeni teknoloji cam, ahşap ve 3D yazıcı plastiği gibi bildik malzemeleri alıp, dalgaları alışılmadık yollarla manipüle etmek, yönlendirmek ve kontrol etmek için üzerlerinde mühendislik yapıyor ve böylelikle meta-yüzeylerin ses için yakınsak mercek gibi davranmasını sağlayabiliyor. Akustik bir teleskop yaratmak söz konusu olduğunda, akustik ileti göndermek ya da almak için kalabalık bir ortamdaki tek bir kişiye zum yapılabiliyor; yani yanyana duran kişilerden sadece birinin duyabileceği şekilde hoparlörden ses çıkışı sağlanabiliyor. Aynı teknikle, bir makinenin hangi noktasından ses geldiğini tam olarak bulma ve kolayca arıza tespiti yapma olanağı da olabilir.Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir