Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

University of College London 'dan araştırmacılar; sıçanların dinlenme anlarında, beyinlerinin arzulanan bir geleceğe dair (örneğin; lezzetli bir ziyafet) yolculuklar simule ettikleri bulgusuna ulaştılar.

Çalışmada; araştırmacılar sıçanların beyin aktivitelerini görüntülediler. İlk olarak hayvanlara ulaşamayacakları bir yerde bulunan bir yiyecek gösterildi, sonrasında sıçanlar ayrı bir bölmede dinlenmeye bırakıldılar ve sonunda sıçanların yiyeceğe ulaşmalarına izin verildi. Navigasyondan sorumlu beyin hücrelerinin aktivitesi; dinlenme anında sıçanların ulaşamadıkları yiyeceğe doğru bir yürüyüş simüle ettiklerini gösteriyor.

eLife 'da yayımlanan çalışma, hipokampusleri hasar görmüş insanların neden geleceğe dair hayal kuramadıklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Makalenin yazarlarından Dr. Hugo Spier:

"Memeliler; keşif anında, hipokampuslerinde bulundukları çevrenin hızlı bir haritasını oluştururlar. Uyku ve dinlenme anında, hipokampus; bu harita boyunca seyahati tekrarlar, bu da hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Hipokampusteki bu tekrarların rüyaların içeriğini oluşturabiliyor olduğu şeklinde yorumlanıyor. Sıçanların, bu beyin aktivitelerini rüya olarak deneyimleyip deneyimlemedikleri henüz belirsiz. Yeni bulgularımız; dinlenme sırasında hipokampusün henüz gerçekleşecek bir geleceğin parçalarını inşa ettiğini gösteriyor. Çünkü sıçan ve insan hipokampusü benzerdir, bu da hipokampusü hasar görmüş insanların geleceğe dair hayal kurmakta güçlük çekmelerinin nedenini açıklamaya yardımcı olabilir" diyor.

Deneyde, hayvanlar T-şekilli düz bir yola teker teker yerleştirildiler. Kavşaktaki sağ ve sol kol boyunca geçiş transparan bir bariyer ile engellendi. Kollardan birisinin sonunda yiyecek yerleştirilirken, diğeri boş bırakıldı. Yiyeceğin sıçan tarafından görülmesinin ardından sıçanlar bir saat boyunca bir uyku bölmesine konuldu. Son kısımda bariyerin kaldırılmasının ardından, hayvanlar tekrar T-şekilli yola bırakıldı ve yolun kollarındaki geçişlerine müsâde edildi.

Dinlenme periyodu sırasında, veriler; daha sonra yiyeceğin olduğu kola dair bir iç harita sağlayan yer hücrelerinin aktif olduğunu gösteriyor. Boş kolu temsil eden hücreler ise bu şekilde aktif hale gelmediler. Bu da; beynin arzu edilen bir amaca yönelik gelecek yolları hazırlıyor olduğu ya da simüle ettiği anlamına geliyor.

Makale yazarlarından Dr. Freyja Ólafsdóttir

"Ziyaret ettiğiniz lokasyonlara dair detaylar depolayan yer hücreleriyle, hipokampusün hafıza için oldukça önemli olduğu düşünülür. Şaşırtıcı olan ise; hipokampusün gelecek için planlar yaptığını görüyoruz, aslında hayvanın yiyeceğe ulaşmak için alması gereken, tamamıyla yeni yolların provasını yapıyor" diyor.

Sonuçlar; hipokampusün hem henüz gerçekleşmemiş olanlara dair hem de halihazırda gerçekleşmiş olanlara dair rota planladığını --ancak sadece motive edici bir işaret varsa, örneğin; yiyecek-- gösteriyor. Bu durum aynı zamanda geleceğe dair düş kurmanın yalnızca insan yetisine özgü bir durum olmadığını da ortaya koyuyor. 

Makalenin bir diğer yazarı Dr. Caswell Barry ise şöyle diyor:

"Şuanda henüz bilmediğimiz şey ise; bu sinirsel simülasyonların tam olarak ne için olduğu. Bu sürecin mümkün olan seçeneklerden hangisinin muhtemel bir ödülle sonuçlandığını değerlendirme biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi tam olarak bilmiyoruz ama, yapmayı düşündüğümüz şey; bu bariz planlama ve hayvanların yapacağı şey arasında bir bağ kurmaya çalışmak."
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir