Post Author Avatar
Onur Demir
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Penn State Eberly College of Science’dan bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, sinekler yalnızca rahatsız edici haşereler değil, bunun yanında potansiyel patojen taşıyıcıları da olabilir.

Üç farklı kıtadan 116 karasineğin ve kurt sineğinin mikrobiyomları üzerinde yapılan araştırmalar; bu sineklerin insanlara zararlı olabilecek yüzlerce farklı bakteri taşıyor olabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, insanlara bu denli yakın yaşamasından dolayı sineklerin çeşitli hastalıkların yayılmasında sorumlu olabileceğinden şüpheleniyordu. Biyokimyager ve moleküler biyolog Donald Bryant’a göre, sineklerin hastalık taşıma potansiyelleri, toplum sağlığı yetkilileri tarafından sıklıkla es geçiliyor. Ancak, salgın durumlarında sineklerin salgının yayılmasında önemli bir rolü var.

Araştırma ekibi, sineklerin kanatları ve bacakları gibi vücut parçalarını mikrobik olarak analiz etmeyi başardı. Bulgulara göre; sineklerin bacakları, vücutlarının diğer birçok parçasına nazaran iki yüzey arasında en çok bakteri taşıyan organ. Sineklerin vücutları, kanatları ve bacaklarındaki bakteriyel çeşitlilik, bakterilerin sinekleri bir nevi “taşıyıcı” olarak kullandığını gösteriyor. Bakteriler, sineğin konduğu yüzey de bakteri yaşamını destekleyiciyse, bakteriler daha sonra yüzeyde üremeye devam edip bir koloni oluşturuyor. Yani aslında, bir sinek konduğu neredeyse her yerde bir bakteri kolonisi bırakıyor da denebilir.

Leşçi sinek türleri olan karasinekler ve et sinekleri; insanlara, hayvanlara ve bitkilere zararlı olabilecek bakterilerin bolca yaşadığı çürümekte olan organik maddeler ve dışkı gibi maddelerle hem beslenirler hem de yavrularını beslemektedir. Ayrıca, bu iki sinek türü asalak yapıda olan ve çevreden kapılan mikrobiyomlarının %50’sinden fazlasını paylaşıyor. Ancak ilginç olan; at haralarından* yakalanan sineklerin, şehirsel bölgelerde toplananlardan daha az patojen taşıyor oluşu.

Araştırmacılar bakteri hücreleri ve parçacıkların sinek vücuduna nereye bağlandığını bulmak için taramalı elektron mikroskopu kullandı. Bu görsel de, araştırmacıların elektron mikroskopu ile elde ettiği görüntülerden birisi. Görsel Telif: Ana Junqueira ve Stephan Schuster


Yani bu durumda, insan yoğunluğunun daha az olduğu yerlerde piknik yapmak daha akıllıca bir seçim olabilir.
Çalışmanın bulgularını Scientific Reports dergisinin Kasım 2017 sayısında duyuran araştırmacılar, Brezilya’dan toplanan kurt sineklerinde, insanlarda bağırsak ülserine sebep olabilen Helicobacter pylori isimli bakterilerin 15 örneğine rastladı. Daha önce sineklerin bu bakteriler için bir vektör olabileceği düşünülmüyordu.
Ancak, sinekler o kadar da kötü olmayabilir. Araştırmacılar, sineklerin canlı birer “drone”a dönüştürülerek, insanlığa hizmet edebilecek bir “erken uyarı” sistemi olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

Hara: Atların yetiştirildiği ve bakımlarının yapıldığı, hayvanların rahatça hareket etmelerini sağlayan alanların bulunduğu tesis.  (Türk Dil Kurumu, )
Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Carolina M. Junqueira et al. The microbiomes of blowflies and houseflies as bacterial transmission reservoirs, Scientific Reports (2017). DOI: 10.1038/s41598-017-16353-x

  • Jones TA, Hernandez DZ, Wong ZC, Wandler AM, Guillemin K (2017) The bacterial virulence factor CagA induces microbial dysbiosis that contributes to excessive epithelial cell proliferation in the Drosophila gut. Plos Pathog 13(10): e1006631. doi.org/10.1371/journal.ppat.1006631

  • Flies' disease-carrying potential may be greater than thought, researchers say (November 24, 2017) https://phys.org/news/2017-11-flies-disease-carrying-potential-greater-thought.html Accessed (November 26, 2017)


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir