Uzunca bir zamandır insanlar sol beyniyle ya da sağ beyniyle düşünenler olarak tanımlanmıştı. Beynin sol tarafı analitik işlemler sağ tarafı da sanatsal algı, yaratıcılık ve açık fikirlilik gibi özellikleri simgeliyordu. Ancak son araştırmalar gösterdi ki; her ne kadar beynin farklı bölümleri farklı işlemlerde devreye giriyor olsa da aslında hepimiz beynimizi eşit şekilde kullanıyoruz.

Londra Üniversite Koleji Bilişsel Sinirbilim Profesörü Sarah-Jayne BLAKEMORE; ''İnsan beyni bir bütün olarak çalışmakta ve her iki yarısı da neredeyse tüm işlemlerde eşit oranda devreye giriyor. Beynin sol ve sağ yarısı birbiriyle sürekli iletişim halindeler. Biri olmadan diğerinin bir işlemi tamamlaması mümkün değil. Bu sadece nadir rastlanan bazı sendromlarda kaşımıza çıkan bir durum. Bir başka deyişle; ağırlıklı olarak sol veya sağ beyninizi kullanıyor olamazsınız.'' diyor.

Ama öncesinde yapılan ilişkilendirmeler tamamen yanlış değil. Örneğin, sol beyin gördüğümüz bir objenin detaylarını kayda geçirirken, sağ beyin genel yapısı ve şekli üzerine yoğunlaşıyor. Yine sol beyin kelimelerin gerçek anlamlarına odaklanırken, sağ beyin o kelimenin ardındaki imaları gözden geçirmekle uğraşıyor. Ama beynin sağ yarısında doku tahribatı oluşmuş bireyler yaratıcı süreçten geri kalmıyorlar. Yine aynı şekilde sol beyninde bir lezyon oluşmuş olan birey belki dil becerilerinde zorlanmaya başlayabiliyor ama analitik düşünmeye devam ediyor. Özetle, beynin iki yarısının farklı görevler için ama bir arada çalışıyor oduğu gerçeği artık sağ ve sol beyin ayrımını geride bırakmamız gerektiğinin açık bir göstergesi.[

Kaynak: Popular Science / Kasım'14 Sayı:31
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir