Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Dünya üzerinde yaşamış ve zamanları bitmiş olan tek-boynuzlular (unicorn), bilim insanları tarafından atlardan daha çok gergedan benzeri varlıklar olarak tasavvur ediliyordu. Bugüne kadar, Elasmotherium sibiricum tür ismi ile anılan 'Sibiryalı Unicorn'un 350,000 yıl önce soyu tükenerek yok olduğu düşünülüyordu. Ne var ki yakın zamanda tamamlanan bir araştırmada Tomsk State University'den araştırmacılar bahsi geçen bu tek-boynuzlu hayvanın türünün son örneklerinin 29.000 yıl önce Kazakistan'da bulunduğunu tespit etti. Pavlodar Irtysh bölgesinde bulunan son fosil bulguları ve çıkarılan sonuçları American Journal of Applied Science dergisinde yayımlandı.

Elasmotherium sibiricum türünün; daha önceki kalıntıların yaşlarına bakılarak; 350,000 yıl önce yok olduğu tahmin ediliyordu. Türün habitatı (yaşam alanı) bugünkü Kazakistan topraklarının doğusundan Don Nehri'ne kadar olan alanı kapsıyordu ancak yine bugüne kadar bu yaşam alanının kuzeyde Batı Sibirya Düzlüğü'nün güneydoğu kısmına denk gelen, Kazakistan'daki Pavlodar Irtysh bölgesine kadar genişlediği bilinmiyordu.

Elasmotherium sibiricum adlı tek-boynuzlu türün gergedan benzeri bir hayvan olduğu, 4.5 metreden daha uzun ve 3.5 tondan daha ağır olduğu biliniyor. Türün yaşadığı ve yok olduğu dönemleri iklimsel olarak da inceleme imkanı veren araştırmada, aynı zamanda 50,000 ila 100,000 yıl önce yok olmuş memeli türleri üzerinde yapılan radyokarbon analizleri de yeniden incelenerek karşılaştırıldı.

Tomsk State University'de paleontolog olan Andrey Shpanski fosilleşmiş olan canlının; kendi sınıfından olan diğer canlılarla karşılaştırıldığında yaşam alanı olarak Batı Sibirya'yı seçmiş olması hasebiyle daha iyi korunduğu veya diğer bir olasılık dahilinde daha güney kısımlara doğru göçerek bir süre de bu alanlarda ikamet ettiği üzerinde duruyor. Bu sonuçlar yalnızca kazıda bulunan kafatası üzerindeki incelemelere dayanmakla birlikte, kafatasının oldukça iyi korunduğu ve de üzerinde birkaç kırık / çatlak dışında hiç bir peletleme, kemirilme veya soyulma izi bulunmadığını kaydedildi

Fosiller radyokarbon temelli teknikler ile incelendi ve hayvanın yalnızca 29.000 yıl önce öldüğü tespit edildi. Dişlerden yoksun olan kafatasının ait olduğu bireyin cinsiyeti ve yaşı tam olarak bilinemese de, büyük olasılıkla iri ve yetişkin bir erkek olduğu tahmin ediliyor. Belirtilen boy ve kilo büyüklüklerinin ise, literatürde bugüne kadar bahsedilen tipik proporsiyonlardan daha büyük olduğu ve hatta bugüne kadar bulunmuş en büyük örnek olduğu da kaydedilen sonuçlar arasında yer alıyor.
Kaynak : Andrei Valerievich Shpansky, Valentina Nurmag?mbetovna Aliyassova and Svetlana Anatolievna Ilyina, The Quaternary Mammals from Kozhamzhar Locality (Pavlodar Region, Kazakhstan) , DOI : 10.3844/ajassp.2016.189.199 , American Journal of Applied Sciences
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir