Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Digital Nature Group (DNG) 'daki araştırmacılar; lazerler, aynalar ve kameralar kullanarak ışığın minik noktaları olarak bilinen voksellerden oluşmuş 3 boyutlu, interaktif hologramlar oluşturmanın bir yolunu buldular.

Femto-saniye lazerler (femtosaniye; saniyenin katrilyonda biridir ve lazerler 30 ila 270 femto-saniye süre boyunca patlamalar gönderiyor) kullanarak; araştırma ekibi dokunulmasında bir sorun olmayan hologramlar yapabildiler. Görüntüler saniyede 200.000 dots (nokta) çözünürlüğe ulaşıyor ve üç boyutlular. Vokseller; lazerin odak enerjisi havada iyonlaştığında oluşan plazma tarafından saçılan ışıktır.

Araştırmacılardan Yoichi Ochiai; dokunulduğunda, lazerin bir zımpara kağıdı hissi verdiğini söylüyor, hatta bazı katılımcılar plazmanın küçük bir durağan şok yaşadığını düşünüyorlar.

University of Rochester 'dan Prof. Chunlei Guo; çalışmanın, femto-saniye lazerler kullanarak hava plazması oluşturmada atılan ilk adım olmadığını, fakat çalışmanın ileride femto-saniye lazer görüntülerinin üretimine yardımcı olacağını söylüyor. Geçmişte yapılan çalışmalar nano-saniye ve femto-saniye lazerleri kullanılarak görüntüler oluşturulmuştu, DNG araştırmacıları geçmiş çalışmaların yüksek çözünürlük noktasında başarısız olduğunu ve insan derisini yakabileceğini söylüyorlar.

Lazerler çok yüksek hızlarda yandıklarından gerçek zamanlı tepki oluşturabilirler ve araştırmacılar; dokunulduğunda bozulan kullanılabilir holografik onay kutucukları (check boxes) ve kalpler yaparak lazerlerin bu kapasitesini gösterdiler.

Hologramları oluşturmak için, araştırmacılar femtosaniye lazerlerini; bir dizi lens, bir ayna ve kesin bir şekilde lazer ışınlarını doğrudan aynaya düşüren bir Galvano tarayıcı üzerinden sürekli ışın göndermeye devam eden bir uzaysal ışık modülatörü aracılığıyla yaktılar. Hologramın altındaki bir kamera; kullanıcı ile olan etkileşimi --dokunulduğunda noktaların verdiği tepkiyi-- kaydetti.

Ochiai karşılaştıkları en şaşırtıcı şeyin; bu uygulamada plazmaya dokunmanın aslında bir sorun oluşturmaması olduğunu ve bunun da, hologramı; geçmişte düşünülenden çok daha sorunsuz ve güvenli hale getirdiğini söylüyor.Bu hologramları güvenli hale getirmenin en kritik yolu ise; lazer patlamalarının daha kısa süreli olması. Testlerde, eğer lazerler 2 saniyelik patlamadan daha uzun sürede yakılırsa, araştırmacıların insan derisini simüle etmek için kullandıkları yapay deriyi yaktığı görüldü. Fakat, eğer 50 milisaniye ila 1 saniyede gönderilirse, kullanılan deride herhangi bir hasar meydana gelmiyor.

lazer-zarar-goruntusu-bilimfilicom

Ochiai bu makinenin konsepte dair yalnızca bir kanıt niteliğinde olduğunu söylüyor. Araştırma ekibi artık daha büyük hologramlar oluşturma üzerine çalışacak. Deneyde kullanılan uzaysal ışık modülatörü oldukça eski bir modülatördü ve lazerin kendisi 7W 'a kadar gönderim yapabilirken, bu 1 santimetre küplük deneyde lazerin yalnızca 1W 'luk gücü kullanıldı.
Kaynak: Dave Gershgorn, "SUPERFAST LASERS CREATE A HOLOGRAM YOU CAN TOUCH", http://www.popsci.com/secret-interactive-holograms-plasma-and-femtosecond-laser
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir