Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Çok değil bundan 4 yıl önce, insan-yapımı siliken  - silikonun bir atom seviyesinde ince formu - tamamen teorik bir hayaldi. Şimdi ise bu egzotik madde transistör yapımında kullanılmaya başlandı ve araştırmacılar siliken maddesinin elektriksel özelliklerinin yeni jenerasyon bilgisayar çiplerinde kullanılabilecek düzeyde olağanüstü olduğunu keşfettiler.

Siliken transistörler, teoridekine paralel bir performans gösteriyorlar, öyle ki ; bilgisayar mühendisi Deji Akinwande ve Texas Üniversitesi'ne bağlı ekibi silken maddesinin yarı iletken endüstirisi tarafından üretim materyali olarak kulanılabileceğini söylüyor. Böyle bir gelişme bilgisayar çiplerini çok daha küçük, çok daha hızlı ve çok çok daha verimli hale getirecek. Neden mi ? Çünkü; silikenin yapısı elektronların diğer maddelerde olduğu gibi bir engelle karşılaşmadan devreyi dolaşmasını sağlıyor, ki bu da devreyi çok hızlı dolaşmalarını mümkün hale getiriyor.

Siliken maddesi çok kısa zamanda öyle bir repütasyon elde etti ki, şimdi her araştırmacı onunla çalışmanın çok zor olduğunun ve kazanımlarının da çok büyük olacağının bilincinde.. Karbondan yapılan diğer dikkat çekici bir madde olan grafene nazaran silikon atomlarının tek atom düzeyinde bir inceliğe sahip olan siliken maddesi ona olağanüstü özellikler sağlıyor. Aynı sebep onu üretmeyi çok zor hale getirirken bir de grafenden farklı olarak havayla temas ettiğinde bozunmasına da sebep oluyor.

Araştırmacılar , siliken fabirkasyonu için silken maddesini ince tabaka bir gümüş ve nanometre kalınlığında alüminyum oksit zarı arasına sandviç gibi sıkıştırdıkları bir metot geliştirdiler. Alüminyum oksit ise bazı değerli taş ve cevherlerin içinde doğal olarak bulunabiliyor. Bu koruyucu işlev gören tabakalar ile, gümüş tabakayı üstte kalacak şekilde yerleştirdiklerinde silikon dioksit  yufkasına geçirmeyi başarabiliyorlar. Gümüşün birazı daha sonra sıyrılarak alınıyor ve geriye iki elektriksel etkileşimli siliken zarı kalıyor.. Bu da bizim transistörümüz oluyor.

Bu teknik pratikte çok iyi çalışmayabilir, bu ihtimal dahilinde. Gel gelelim hayati bir önem taşıyan ilk adım niteliğinde.. Aikwande şimdi ise, siliken üretmenin yeni yollarını araştırmak üzere iş başına geçecek, tabii ki bu alanda çalışan diğer mühendis malzeme bilimciler de..

Araştırmanın açıklandığı makale geçtiğimiz günlerde Nature Nanotechnology' de yayımlandı.

 

Referans   :     gizmag.com
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir