Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Ülkelerin saldırı ve savunma stratejileri sebebiyle mevcut teknolojinin ve bilimin gelişiminde etkisi hiç de küçümsenmeyecek kadar büyük olan askeri araştırmalar ve çalışmalar ile şimdi de cam yerine geçecek, diğer malzemelerden daha dayanıklı ve transparan halinde bile çizilmeyen sert bir malzeme keşfedildi.

Amerikan Askeri Araştırma Laboratuarı (U.S. Naval Research Laboratory) araştırmacıları spinel kullanarak nasıl transparan zırh yapılabileceğini keşfetti. Spinel (magnezyum aluminat), camdan daha dayanıklı bir mineral. Bu mineralden yapılan zırh ise çok dayanıklı, camdan daha sert ve güçlü bir yapı oluşturuyor, su ve kum etkisi ile erozyona da uğramıyor.

NRL tarafından geliştirilen yeni bir metot ile düşük ısıda press cihazının izin verdiği ölçüde mineral sıkıştırılarak (sintering) transparan spinel yapılabiliyor.

Gelecekte ise, maddenin yüz kalkanı ve araç zırhı olarak üretilebileceği ve kullanılabileceği tahmin ediliyor. Tüketiciler için de akıllı telefonlar ve saatler gibi günlük eşya ve aletlerde de kullanılabilecek.

Kızılötesi ışık maddeden geçebildiği için, ordu maddeyi lazer ışınlarını ve ışın gönderen cihazları korumakta da kullanmayı planlıyor. Cam sert kum taneleri tarafından kolayca çizilebildiğinden yakında kullanımdan kalkacağa benziyor.

  Spinel bir çok kristalize parçanın bir arada sıkışmasıyla polikristalin malzeme oluşturuluyor. Şimdilik press cihazları ile düzlem sayfa şeklinde spinel parçaları üretilebiliyor.Teknolojiye sahip mevcut şirketler 72 santimetre büyülüğünde parçalar üretmeyi başardı. Görsel : U.S. Naval Research Laboratory/Jamie Hartman

Referans : NRL, Transparent Armor from NRL; Spinel Could Also Ruggedize Your Smart Phone, www.nrl.navy.mil/media/news-releases/2015/transparent-armor-from-nrl-spinel-could-also-ruggedize-your-smart-phone
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir