Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Nanoteller adından da anlaşılabileceği üzere, çapları nanometre boyutunda olan tel şeklinde materyallerdir. Yarı iletken kompozit nanoteller, metal oksit kompozit nanoteller ve organik polimer nanoteller gibi birçok nanotel çeşidi bulunur; bu nanoteller genellikle fonksiyonel materyaller ve cihazlarda sensörler, transistörler, yarı iletkenler, fotonik cihazlar ve solar hücreler olarak kullanılırlar.

Moleküler teller yalnızca anorganik materyallerden oluşrular ve bu materyaller kararlı yapıları, ayarlanabilir kimyasal bileşimleri ve ayarlanabilir özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Fakat, şu ana kadar tamamen anorganik moleküler nanotellerin geliştirilmesiyle alakalı yalnızca birkaç rapor yayımlandı.

Hokkaido University Catalysis Research Center’dan Dr. Zhenxin Zhang, Prof. Wataru Ueda(şu anda Kanagawa University’de çalışıyor) ve Hokkaido University, Hiroshima University, ve Japan Synchrotron Radiation Research Institute/SPring-8’den  çalışma arkadaşları başarılı bir şekilde ultra ince, tamamen anorganik moleküler nanoteller üretmeyi başardılar. Araştırmacılar, bu nanotelleri, Mo ve Te’den yapılmış tekrar eden altıgen moleküler birimden oluşturdular. Araştırmacıların ürettikleri kablonnun çağı ise yalnızca 1.2 nanometre. Bu nanoteller, katyon değişimi ve sonrasında ultrason uygulanması vasıtasıyla uyumlu kristallerin ayrılması ile elde edildi.

Dahası, araştırmacılar ultra ince moleküler tel tabanlı materyalin, asit katalizör gibi yüksek aktiflik sergilediğini, ve moleküler kablo temelli kristal band boşluğunun sıcaklık ile kolay ayarlanabilir olduğunu gösterdiler.

Hiroshima University’den çalışmanın yazarlarından Profesör Masahiro Sadakane’ye göre:

’ Bu oldukça nadir izole edilmiş moleküler nanotel, metal-sekiz yüzlü oksijen temelli; ve geniş yüzey olanından dolayı çekici katalizör.’’

Kaynak:

Hiroshima University. (2015, July 8). Ultra-thin, all-inorganic molecular nanowires successfully compounded. ScienceDaily. Retrieved July 8, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150708100612.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir