Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kemik döngüsünün günlük ritimi, normal kemik sağlığı için büyük oranda önemlidir ve son yapılan araştırmalar; uyku apnesinin, osteoporozun bazı durumlarının bilinmeyen bir sebebi olabileceğini gösteriyor. Uyku apnesinin uyku süresi, uyku kalitesi, oksijen seviyesi, inflamasyon ve diğer sağlık problemleri üzerindeki etkileri; kemik metabolizması üzerinde çeşitli etkilere sahip olabilir.

Journal of Bone and Mineral Research 'deki makaleye göre; artan bu iki hastalık arasındaki ilişkiyi belirlemek ve onları birbirine bağlayan biyolojik süreçleri anlamak önemlidir.

Makale yazarlarından Dr. Eric Orwoll: " Günlük ritimlerin, kemik biyolojisinin önemli ve yapısal elementleri olduğuna dair güçlü belirtiler var" diyor. Öte yandan, makalenin bir başka yazarı olan Dr. Christine Swanson ise: " Eğer engelleyici uyku apnesi gibi uyku bozuklukları kemik metabolizmasını etkiliyorsa, bu bozukluklar erken yaşta uyku apnesi sahibi olan birçok hasta için tanısal ve iyileştirici öneriler taşıyor olabilir" dedi.

Makale Referansı:

Christine M Swanson, Steven A Shea, Katie L Stone, Jane A Cauley, Clifford J Rosen, Susan Redline, Gerard Karsenty, Eric S Orwoll. Obstructive Sleep Apnea and Metabolic Bone Disease: Insights Into the Relationship Between Bone and Sleep. Journal of Bone and Mineral Research, 2015; 30 (2): 199 DOI:10.1002/jbmr.2446

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir