Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
İskoçları tahtından ederek 2015 yılının en iyi viskisi seçilen Yamazaki Single Malt  Sherry Cask 2013’ün de üreticisi olan Japon Suntory, en iyi örneklerinden beşini, %40 etanolle beraber uzaya göndermeyi planlıyor.

Şirketin daha önce öne sürdüğü, alkollü içeceklerdeki su, etanol ve diğer bileşiklerin yüksek-boyutlu moleküller oluşturmasının, içeceğin yıllanmasına katkıda bulunacağı fikrini araştıran bilim insanlarının ulaştığı sonuçlara göre bunun, taşınımın (konveksiyon) baskılandığı durumlarda mümkün olabileceği ortaya konmuş.  Bunun üzerine tasarlanan çalışmayla sıfıra yakın kütle çekim (mikrogravite) ortamında 1 yıl ve 2 yıl veya daha uzun süre bekletilecek olan iki gruba ayrılacak içecekler, planlanan süreler sonunda Japonya’da bekletilen eşlenikleriyle karşılaştırılarak yıllanmanın ardındaki mekanizma aydınlatılmaya çalışılacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Japonya tarafından yapılan parçası Japon Uzay Modülü’nde (Kibo-Japonca umut demek) gerçekleşecek bu sıra dışı gözlem deneyi için viski ve diğer içecekler 16 Ağustos Pazar günü Japonya’dan fırlatılması planlanan Kounotori5 kargo amaçlı uzay aracı ile istasyona taşınacak.

Çalışma sonuçları beklendiği gibi olursa, “meleklerin payı*” verilmediğinde daha yumuşak ve olgun viskiler içilebileceği öne sürülebilir.

Viski, olgunlaşması için fıçılarda bekletilirken her yıl içindeki alkol %1.5-2 oranında buharlaşır. Bu buharlaşan kısma "Meleklerin Payı" (Angel’s Share) denir.

 
Görsel: ISS’in bir parçası olan Kibo
Kaynak: http://www.suntory.com/news/2015/12432.htmlKaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir