Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Biyologlar iki vahşi kuşu, yeni bir dili anlayacakları şekilde eğitmeyi başardılar.

Yalnızca 2 gün süren eğitimin sonunda, çit kuşları kendilerine yabancı olan bir sesin tehlike getirdiğini öğrenip bu sesi duyduklarında kaçma refleksi gösterdiler. Bu araştırmanın bulguları, kuşların başka türlerden kulak misafiri oldukları konuşmaları öğrenebildikleri anlamına geliyor.

The Australian National University (ANU) biyologları tarafından yürütülen araştırma, kafes hayvanlarına vahşi doğaya bırakılmadan önce tehlike sinyallerini öğretmeyi mümkün kılabilir.

Hayvanların birçoğu başka türleri ve birbirlerini dinleyerek potansiyel tehlikelerle ilgili fikir sahibi oluyorlar. Fakat bunu nasıl yaptıklarıyla ilgili bilgiye henüz sahip değiliz.

Çalışmanın lideri olan the ANU Research School of Biology den Profesör Robert Magrath’ın belirttiğine göre; diğer türlerin çıkardıkları sesleri tanımak kayda değer bir yetenek çünkü doğal toplumda oldukça fazla tür bulunuyor, ve bu türler birbirlerinden farklı çok çeşitli sesler çıkartıyorlar. Bu tıpkı birçok farklı dili anlamaya benziyor.

Biyologlar çit kuşlarını, onlara oldukça yabancı sesleri dinleterek eğittiler. Bu ses ile beraber bir avcı kuşun modelini kuşlara doğru fırlattılar.

Yalnızca 8 tekrardan sonra normalde bu kuşlar kendilerine yabancı sesleri duyduklarında kaçmıyorlarken, bu sesi duyduklarında kaçmayı öğrendiler.

 

Kaynak:

Australian National University. (2015, July 16). How birds learn foreign languages: Biologists have succeeded in teaching wild birds to understand a new language. ScienceDaily. Retrieved July 17, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150716124120.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir