Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kapak görseli : Bir robot okonomiyaki -Japon pankek çeşidi - yapıyor. FOOMA Japon Uluslararası Yemek Sistemleri ve teknolojileri sergisi .Tokyo, 2009 (Reuters / Michael Caronna)   Amerika ve Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, robotların insan aktivitelerini izleyerek, işlemsel yetenekleri öğrenebildiği bir algoritma geliştirdiklerini iddia ediyor. Hatta, robotlarına sadece Youtube videoları izleterek yemek yapmayı "öğrettiler." Maryland Üniversitesi ve Avustralyalı bir araştırma merkezi olan NICTA'dan araştırmacılar, robotlarını bir süredir "derin öğrenme"  - bir yapay zeka eğitim tekniği - denen bir yöntemle "eğitmekteler" . Bu metoda göre, robot bir yığın bilgiyi,bir kaç yapay nöral ağ üzerinden alıyor, örneğin ses, video, görüntü ya da başka bilgi girdileri gibi.. Daha sonra bu verileri bir araya getirerek topluyor ve hepsine uygun yeni kazanılmış bir yeteneği ortaya koyabiliyor. Robot, bazı spesifik nesneleri tanımasını sağlayan tanılama tekniklerini dahil ediyor. Bu nesneler genelde insanların elinde tuttuğu ve hatta bir sonraki aşamada kullanacak olduğu nesne oluyor. Demek oluyor ki, robot eşyaları , araçları ve nesneleri nasıl tutup nasıl kullanacağını analiz edebildi ve öğrenebildi. Yani modern robotlar mekanik olarak tekrar edildiğinde belli işlevleri kazanabilecek. Yine de, "nasıl çalışır" kısmını analiz ederek öğrenebilen bir makinenin gelecek robotik teknolojisi için çok büyük bir önem taşımadığı düşünülüyor.
Arşiv görsel : Japon devi Yaskawa Elektrik tarafından üretilen endüstriyel robot Motoman, bir Japon pankeki olan "okonomiyaki" yi çeviriyor. -Osaka'da bir robot sergisi -  (AFP Photo / Yoshikazu Tsuno) Arşiv görsel : Japon devi Yaskawa Elektrik tarafından üretilen endüstriyel robot Motoman, bir Japon pankeki olan "okonomiyaki" yi çeviriyor. -Osaka'da bir robot sergisi - (AFP Photo / Yoshikazu Tsuno)
Araştırmacılar; yarattıkları Al (Artificial Intelligence) (Yapay Zeka)  robot 'u internette bulunan 88 yemek yapma videosuyla, yemek yapma üzerine eğittiler. Robot videoları analiz ettikten sonra, yemek yapmak için gerekli komutları üretebildi. Araştırmacılar bu sistem sayesinde, artık sürekli kendi bilgisine yenilerini ekleyerek, görev yönetimi yapabilecek tam akıllı robotların geliştirilebileceğini söylüyor. Özellikle internetten video izlemek robotlara çok şey katacak gibi görünüyor. Önümüzdeki haftalarda bu çalışmanın sunumu, Yapay Zeka Gelişmeleri Birliğinin (AAAI) 29. yıllık konferansında yapılacak.   Kaynak : http://rt.com/news/219687-robot-learns-watching-video/  
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir