Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

   ABD'de bazı ftalatların ( plastik ürünlere eklenen, plastiğe istenen özelliği veren kimyasal ajanlar) çocuk oyuncaklarının yapımında kullanılması yasaklandı. Ancak, çocukların maruz olduğu diğer bir çok günlük eşya ve üründe hala diğer plastik katkıları (ftalat gibi diğer plastikleştiriciler) yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Yeni bir çalışma bebekler için farklı bir maruz olma yolunu ortaya koydu : vinil karyola dış yüzeyleri veya uyku pedlerinin kılıfları. Araştırmacıların Environmental Science & Technology 'de yayınladığı bu çalışmaya göre, bu yüzeyler ve kılıflar ısındıkça , örneğin bebekle temas ettiğinde, havaya çok daha fazla ftalat salıyorlar.

     Ying Xu ve Yirui Liang, eski çalışmaların; ftalatların, üreme sistemi sorunları, astım , alerji gibi problemleri de içeren bir dizi sağlık sorunlarıyla ilişkisini gösterdiğini söylüyor. Buna ithafen zaten 2008'de U.S. Congress tarafından oyuncaklarda ftalat kullanımı yasaklanmıştı.Bu sebeple üreticiler ise alternatif-plastikleştiriciler kullanmaya başlamıştı.     Ancak bu yer değiştirmelerin toksisitesi ya da çocukların günde 12 ila 14 saat soludukları havaya tehlikeli derecede nüfuz edip etmediği hakkında çok az şey biliniyor. Bu nedenle araştırmacılar yetişkinlerden daha çok hava soluyan çocukların yüksek seviyede alternatif - ftalata maruz kalıp kalmadığını test etmeye karar verdi.
    Farklı sıcaklıklarda vinil beşik minderlerinden salınan alternatif-ftalat plastikleştiricilerin miktarı test edildi ve bunun ne kadarının çocuklar tarafından solunduğu hesaplandı. Sonuçta, ılık hava koşullarında beşik minderlerinin bebeğin 4 kat daha fazla ftalata maruz kalmasına neden olacak kadar yüksek miktarda ftalat yaydığı görüldü. Yapılan bu çalışma, bu yeni ftalatların ortaya çıkardığı riskin araştırılması için ise son derece önemli bir adım
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir