Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Amerika’da araştırmacılar yeni bir rüzgâr enerjisi formu geliştirdiklerini duyurdular. Bu yeni sistemde; küçük, yapay, mekanik ağaçlar üzerinde rüzgarın meydana getirdiği titreşimlerden enerji üretilmesi mümkün olabilir.

Bu yeni enerji formu, geliştirilecek cihaz üzerine uygulanan rastgele kuvvetleri elektriğe dönüştürüp enerji üretebilme fikrine dayanıyor. Araştırmacıların bulgularına göre de, elektromekanik malzemelerden yapılmış ağaç benzeri yapılar bu görev için mükemmeller.

Ohio State University’den projenin başındaki Ryan Harne:
Binalar rüzgarla beraber çok az eğilirler, köprüler üzerinden araçlar geçtiğinde salınım yaparlar ve otomobil süspansiyonları da yollardaki bozukluklardan geçerken kuvveti emerler. Aslında bahsettiğimiz bütün bu hareketlerle ilişkili oldukça yüksek miktarlarda kinetik enerji vardır. Amacımız benzer şekilde enerjiyi kazanmak ve dönüştürmek.

Harne ve araştırma takımı, rüzgarlardan elde edilebilecek sürekli olmayan salınımlardan elektrik üretmeyi mümkün kılabilecek sistem üzerinde çalışmalar yaparken matematiksel model kullandılar. ‘Internal resonance’ olarak bilinen bir süreci kullanan bilim insanlarının bulgularına göre; yapay, elektromanyetik bir ağaç üzerindeki yaprak benzeri yapıların yüksek genlikte ve devamlı düşük frekanstaki titreşimleri bu sistem için oldukça uygun.

Hipotezlerini test etmek için bilim insanları küçük, ağaç benzeri bir cihaz da geliştirdiler. Yapılan deneylerde ağaç üzerindeki titreşimler gözle görülemeyecek seviyede küçük olsa dahi az miktarlarda elektrik üretilebildiği gözlemlendi. Bu küçük cihazın ürettiği elektrik miktarı da, üzerine uygulanan kuvvetle doğru orantılı bir artış gösteriyordu. Hatta simulasyonlara yüksek miktarlarda gürültü eklendiğinde bile, ağaç hala güçlü ve güvenilir çıkış gerilimi üretiyordu.

Bulguları  Journal of Sound and Vibration da yayımlanan araştırmanın bundan sonraki aşamasında geliştirilen sistemin yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılması araştırılacak. İlk aşama olarak da araştırmacılar bu teknolojiyi yollar ve köprüler gibi yapıları gözlemleyen sensörlere güç sağlamak için kullanacaklar.

Bu sistemin daha da verimli hale getirilmesi ile, devasa boyutlardaki rüzgar enerjisi santrallerinin yerini daha küçük ağaç benzeri sistemler alabilir.
Kaynak: Ohio State University, Turning good vibrations into energy, Retrieved from https://news.osu.edu/news/2016/02/01/shaketree/

İlgili Makale: doi:10.1016/j.jsv.2015.11.017
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir