Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Gazlı içeceğinizi seçerken hem alacağınız tattan geri kalmayıp hem de şeker alımınızı sıfıra indirerek sağlıklı kalacağınızı düşünmüştünüz değil mi? Keşke her şey düşündüğünüz kadar basit olabilseydi. Nisan 2017`de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre, diyet içecekleri tüketmek gelecekte beyninizde hasara yol açabilir.

Tatlı gazlı içeceklerin beyin üzerindeki etkilerinin çalışıldığı bir dizi araştırmanın bir parçası olarak; bilim insanları, aspartam ya da sakarin gibi yapay tatlandırıcılı ürünleri tüketmenin uzun süreli nörolojik etkilerini belirlediler. Araştırmaya dahil edilen katılımcılar, 1971’den beri hayatları süresince veri sağlamaya gönüllü olmuş yaklaşık 5.000 kadın ve erkekten oluşan Framingham Heart Study Offspring grubunun içerisinden seçildi.

Araştırmacılar, inme belirtilerini 45 yaşın üzerindeki 2.888 grup üyesinde araştırdı ve 97 vaka buldu (bunların 87'si kan dolaşımını kısıtlayan ve iskemik inme olarak adlandırılan pıhtılardı) 60 yaş üstü 1.484 üyede ise 81 bunama vakası tespit edildi ve bunlardan 63'ü Alzheimer hastalığı ile uyuşan belirtilere sahipti. Daha sonra, katılımcıların beslenme düzenlerini belirlemek için yedi yıllık bir süre zarfında doldurdukları ölçekler kullanıldı.

Yaşlar, eğitim, kalori alımı, sigara kullanımı ve egzersiz düzeni gibi faktörlerin de dikkate alındığı hesaplamalar sonrasında elde edilen bulgulara göre, diyet gazlı içecekleri tüketmek iskemik inme ( bunamaya yol açabilen durum ) ya da Alzheimer riskini yaklaşık 3 kat artırıyor olabilir. Diğer bir taraftan, paralel bir çalışmada şekerli içeceklerin tüketiminin inme ya da bunama riskini artırdığına dair herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Tabii ki buzdolabına gidip satın aldığınız bütün diyet içecekleri lavaboya dökmeden önce bilmeniz gereken başka faktörler de var.

Öncelikle, 3 kat artmış olmasına rağmen riskin hala düşük olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmacılardan Matthew Pase’e göre, çalışmaya dahil olan bireylerin % 3'ünde yeni bir inme ve % 5'inde bunama gelişti, bu nedenle hala inme ya da bunama geliştiren az sayıda insan hakkında konuşuyoruz. Bir de, bu ve benzeri çalışmalar hakkında bilmeniz gereken bir şey var; korelasyon nedensellik değildir. Yani istatistikler bir şeyin olabileceğini gösteriyor olsa da, doğrudan tatlandırıcılar ve inme arasına eşittir işareti koymak doğru değil. Ayrıca, bu çalışma yalnızca belirli bir grup insan ile sınırlı.

FDA, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ve diğerleri, düşük kalorili tatlandırıcıları kapsamlı bir şekilde inceleyip hepsi aynı sonuca ulaşmıştı; güvenle tüketilebilirler. Fakat, yapılan bu çalışmada elde edilen veriler şeker içermediği için sağlıklıymış gibi gösterilen bu içeceklerin barındırabileceği potansiyel riskler açısından kayda değer olabilir.

Tabii ki daha fazla araştırma her zaman iyidir. Bir zamanlar sigara içmenin de sağlıklı olduğunun söylendiğini düşününce, her ne kadar güvenli oldukları raporlara geçse de en iyi çözüm tatlandırıcı ya da diğer katkı maddelerini içermeyen alkolsüz içecekleri tercih etmek olabilir.
İlgili Makale: Sugar- and Artificially Sweetened Beverages and the Risks of Incident Stroke and Dementia, https://doi.org/10.1161/STROKEAHA.116.016027 Stroke. 2017;STROKEAHA.116.016027
Originally published April 20, 2017

Kaynak: Study Finds a Link Between Diet Drinks and Strokes That Cause Dementia, ScienceAlert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/study-finds-a-link-between-diet-drinks-and-strokes-that-cause-dementia
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir