Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Daha önce ayarında alkol tüketmenin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olacağı üzerine bir araştırmayı sizlerle paylaşmıştık. Bu araştırmanın sonuçları da yaşlandıkça daha fazla alkol tüketmeye olan eğilimimizi gösteriyor.

Elbette gençlik ve yaşlılık arasında gerek psikolojik, gerek biyolojik ,-  ki bu hücresel, morfolojik ve anatomik tüm farklılıkları içerir - bir takım farklılıklar olduğu aşikardır. Günümüzde bir çok toplum yaşlanmakta olan nüfuslarıyla ve genç nüfus oranının azalmasıyla; yaşlanmaya bağlı araştırmalara ağırlık vermiş ve bu alanlarda bilgi sahibi olmaya çalışmaya başlamıştır.

Türkiye, bugün yaşlanmakta olan ülkeler arasında sayılmaktadır. Son yıllarda açılan gerontoloji bölümleri ile de bu alana yatırım yapmakta ve akademik destekler vermektedir. Yaşlılıkla ilgili konuşulacak, tartışılacak , araştırılacak çok şey olduğu su götürmezdir. Belki de bunlardan en önemsizi ancak yaşlılığın alkol tüketimine etkisi olduğu bulundu ve geçtiğimiz günlerde The Huffington Post tarafından yayımlandı.

Çılgın gençlik partileri, isyankar gençlik yıllarındaki alkol tüketimine nazaran, Birleşik Krallık'ta yapılan uzun vadeli bir içki alışkanlığı deneyinden çıkan sonuca göre yaşlılıkta alkol tüketimi sıklaşıyor. Genç nüfustan denekler, bir oturuşta daha fazla içme eğilimindeler, ancak alkol tüketim sıklığı ;özellikle erkeklerde; orta yaşlarda ciddi bir artış gösteriyor. Bunun sebebi de deneklerde görülen daha sık alkol tüketme isteği.. En azından günde bir bardak ya da bir şişe de olsa içki tüketmek isteniyor.

Araştırmanın bir zayıf yanı var o da; yaş, orta yaş sınırının üzerine çıktıkça alkol tüketiminde bir miktar düşme yaşanması.Ne var ki yine de gençlik yıllarından miktar olarak daha fazla alkol tüketildiği sabit bir gerçek..
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir