Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yeni keşfedilen bir artropod türüne ait fosil, aile bağlarının 430 milyon yıldır sürdüğüne işaret ediyor. Peki bu nasıl keşfedildi ve ne anlama geliyor?

Araştırmacılar, İngiltere'deki Herefordshire Lagerstätte formasyonundan karbonat çökeltilerinin içinde saklanmış olan ve Aquilonifer spinosus türüne ait fosilleşmiş kalıntıları keşfetti. Kafadan kuyruğa kadar 9.5 milimetre uzunluğundaki bu artropodlar ve uzun omurga yapıları (spines), kendisini kaplayan kalıbından başarıyla çıkarılabildi. Ancak hepsi bu kadar da değil; 3 boyutlu görüntüleme teknikleri ile yapılan yakın çekim gözlemlerde tespit edildi ki, bu artropodun zırhına, boyları 0.5 ila 2 milimetre arasında değişen 10 adet daha küçük artropod tutunmuş olarak duruyordu.

A. spinosus fosili, yavrunun ebeveynine tutunmuş biçimde bulunduğu ilk ve şu ana kadarki tek kalıntı olarak literatüre adını yazdırdı. Yeni bir tür olarak keşfedilmesinin yanı sıra bu özelliği göstermesi, araştırmacıları bugünkü artropodların yaşam biçimleri üzerine inceleme yapmaya itti. Ne var ki, bugün yaşayan artropodların bu tip bir kuluçka veya yavru bakımı davranışı göstermediği belirtildi. Yine de buna karşılık, keşfedilen türün bugün yaşayan torunları veya akrabaları olarak niteleyebileceğimiz bir takım tatlı su  krustasenleri (crustaceans) benzer bir koruma davranışı gösteriyor. Bu benzerlikler ile birlikte araştırmanın diğer detayları ve sonuçları geçtiğimiz hafta başında Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlandı.

Omurgamsı bir yapıya sahip olan bu canlının ismi yani Aquilonifer , kendine has ebeveynlik stili davranışını yansıtıyor. Aquilone İtalyanca'da oyuncak uçurtma anlamına geliyor ve -ifer son eki de 'taşımak' anlamı taşıyor.
Kaynak : D. Briggs et al. Tiny individuals attached to a new Silurian arthropod suggest a unique mode of brood care. Proceedings of the National Academy of Sciences. Published online the week of April 4, 2016.  doi: 10.1073/pnas.1600489113

Görsel : D. BRIGGS ET AL/PNAS 2016


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir