Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Ike Kasırgası'nın 2008 yılında Houston bölgesinde oluşturduğu büyük hasardan bu yana, yani son 10 yıldır, Saffir-Simpson Kasırga Ölçeği'nin yeterliliği konusunda, kasırga öngörüsü ile ilgilenen hava tahmincileri kuşku duyuyor. Ike Kasırgası, bu ölçeğe göre "Kategori-2" fırtına olarak sınıflandırılmıştı. Fırtınaları 5 sınıfa ayıran Saffir-Simpson Ölçeği'nde "büyük" kasırga olarak nitelendirilenler ise Kategori-3, 4 ve 5 olanlardı. Ike "büyük kasırga" grubuna sokulmadığı için pek fazla kişi kasırganın gelişini ciddiye almamıştı ve sonuç olarak büyük bir hasarla yüz yüze kalınmıştı.

Yapılan tartışmalardan sonra kasırga bilimcileri, Saffir-Simpson ölçeğinin sadece rüzgar hızını belirtmesi ve fırtınanın şiddeti konusunda belirleyici olmaması şeklinde bir anlaşmaya vardı. Ulusal Kasırga Merkezinin de yapacağı öngörülerde bu ölçeği vurgulamak yerine, fırtınanın ne gibi tehditlerinin (hasar verici rüzgar, fırtına basıncının yükselişi veya yoğun yağmur sonucu su baskını gibi) olabileceğine odaklanması uygun görüldü.

Saffir-Simpson ölçeği büsbütün kaldırılmadı çünkü halkın büyük bölümü onu biliyordu ve dolayısıyla bir fırtınanın tehdit düzeyini çok genel biçimde anlatmak adına yararlıydı. Bu bir uzlaşıydı. Kasırga uyarısı yapmak karışık bir iştir; öngörüler değişebilir ve sıklıkla da değişir. Acil durum yöneticileri ise bölge sakinlerine ve iş sahiplerine basit, açık bir mesaj vermek ister.

Şimdilerde durum daha da kafa karıştırıcı olmaya başladı. Amerikan Meteoroloji Topluluğu'nun bir süre önce yaptığı toplantıda, AccuWeather adlı hava tahmin kuruluşu, kendi kasırga ölçeğini kullanmaya başlayacağını duyurdu. "Kasırgalar için GerçekDarbe Ölçeği" (İng. RealImpact Scale for Hurricanes) adını verdiği ölçek, yine 5 kategori içeriyor. Şirket, oluşturdukları bu ölçeğin çok sayıda önemli etkene dayalı bir sınıflandırma yapacağını belirtiyor.

"Çok sınırlı olan ve sadece rüzgar hızını dikkate alan Saffir-Simpson ölçeğinden farklı olarak, daha kapsamlı olan AccuWeather Kasırgalar için GerçekDarbe Ölçeği, insanları fırtınanın gerçek darbeleri hakkında uygun şekilde bilgilendiriyor. Böylece onlar da canlarını ve mallarını, tropikal fırtına ve kasırgaların risk ve tehlikelerinden korumak amacıyla en iyi kararları vermek için en doğru bilgiden yararlanabiliyor," diyor AccuWeather CEO'su Joel N. Myers.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir