Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bilim insanları yeni bir titanozor dinozor türü Sarmientosaurus musacchioi'yi keşfetti. Keşif bütün bir kafatası ile kısmi boyun kemiklerinden ibaret olsa da, yapılan tetkikler sonucunda önemli çıkarımlar elde edildi. Arjantin, Patagonya bölgesinden çıkarılan fosiller üzerine yapılan incelemeler ve araştırmaların sonuçları geçtiğimiz günlerde, Universidad Nacional de la Patagonia San Juan Bosco'daki (UNPSJB) Laboratorio de Paleovertebrados (Paleoomurgalı laboratuvarı) araştırmacılarından Rubén Martínez ve ekip arkadaşları tarafından PLOS ONE dergisinde yayımlandı.

Titanozorlar, bir sauropod cinsidir ve büyüklükleri bir inek ağırlığından en büyük ispermeçet balinası (sperm whale) ağırlığına kadar değişebilmektedir. Bu otoburlar, uzun boyunlara ve kuyruklara sahip olmakla birlikte muhtemelen Kretase sürecinde Güney Yarımküre'de yaşamış olan en kalabalık 'büyük otobur' grubunu oluşturuyordu.

Çokluklarına rağmen bu hayvanların kafatasları -belki de biyolojilerinin bir sonucu olarak- oldukça nadir olarak çıkartılıyor. Tanımlanmış olan 60'ın üzerinde titanozor içinden yalnızca 4 tanesinin bütün veya yarım kafatasına sahibiz. Mevcut araştırmada ise araştırmacılar, CT görüntüleme (bilgisayarlı tomografi) kullanarak keşfedilen Sarmientosaurus'a (Sarmientozor) ait iyi korunmuş anatomik olarak ilkel kafatasını ve boyun fosilini inceledi.

Elde edilen bulgulara göre Sarmientosaurus'un beyninin devasa vücuduna nazaran küçük olduğu görüldü. Bu özelliğin de sauropodların tipik karakteristiği olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık, bir diğer bulguya göre, bu yeni tür diğer sauropodlardan farklı olarak daha iyi duyusal yeteneklere sahipti. Öne sürülen çıkarımlara göre Sarmientozor büyük gözlere ve iyi bir görüşe sahipti. Bununla birlikte diğer titanozorlara göre iç kulağının düşük frekanslı sesleri duymaya daha yatkın olacak şekilde konumlanmış olduğu öne sürüldü.

Sarmientosaurus head posture, brain & eye (WitmerLab): Digital renderings of the skull and reconstructed brain endocast and eye of the new titanosaurian dinosaur species Sarmientosaurus musacchioi. At left is the skull rendered semi-transparent in left side view, showing the relative size and position of the brain endocast (in blue, pink, yellow, and red) and the inferred habitual head posture. At center is the isolated brain endocast in left side view, and at right is a left/front view of the skull showing the reconstructed eyeball and its associated musculature. Scale bar equals five centimeters. Telif : WitmerLab, Ohio University Sarmientozora ait kafatası, kafa postürü, beyni ve gözü. (WitmerLab): Bu yeni titanozor türünün, dijital olarak oluşturulmuş kafatası, göz yapısı ve kafatası boşluğuna uygun olarak yeniden yapılandırılmış beyni. Solda, sol profilden yarı transparan biçimde beynin olası pozisyonu ve büyüklüğü ile birlikte doğal halindeki olası kafa postürü görülüyor. (mavi, pembe, sarı ve kırmızı) Ortada izole edilmiş beyin endokastının sol profilden görünümü ve sağda da göz yapısı ile ilişkili  kasların sol/önden görünüşü görülüyor. Ortadaki uzunluk ölçeği ise 5 santimetre olarak ayarlanmış.Telif : WitmerLab, Ohio University Sarmientozora ait kafatası, kafa postürü, beyni ve gözü. (WitmerLab): Bu yeni titanozor türünün, dijital olarak oluşturulmuş kafatası, göz yapısı ve kafatası boşluğuna uygun olarak yeniden yapılandırılmış beyni. Solda, sol profilden yarı transparan biçimde beynin olası pozisyonu ve büyüklüğü ile birlikte doğal halindeki olası kafa postürü görülüyor. (mavi, pembe, sarı ve kırmızı) Ortada izole edilmiş beyin endokastının sol profilden görünümü ve sağda da göz yapısı ile ilişkili  kasların sol/önden görünüşü görülüyor. Ortadaki uzunluk ölçeği ise 5 santimetre olarak ayarlanmış.Telif : WitmerLab, Ohio UniversityBunlara ek olarak, iç kulaktaki denge organı dinozorun kafasını burnu aşağıya bakacak şekilde tuttuğuna ve muhtemelen daha kısa bitkilerin üst yapraklarından beslenmiş olduğuna işaret ediyor.

Sarmientosaurus musacchioi cins ismini keşif alanına çok yakın bir yer olan Sarmiento'dan, tür ismini aynı üniversitede profesör olan Dr. Eduardo Musacchio'dan aldı.
Kaynak : Rubén D. F. Martínez, Matthew C. Lamanna, Fernando E. Novas, Ryan C. Ridgely, Gabriel A. Casal, Javier E. Martínez, Javier R. Vita, Lawrence M. Witmer. A Basal Lithostrotian Titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) with a Complete Skull: Implications for the Evolution and Paleobiology of Titanosauria. PLOS ONE, 2016; 11 (4): e0151661 DOI: 10.1371/journal.pone.0151661
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir