Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yeni doğan bebeklerin, sayılara dair temel bir anlamlandırma yetisine sahip oldukları görülüyor. Yapılan araştırmaya göre, yeni doğmuş bebekler; küçük sayıları solda, büyük sayıları sağda olacak şekilde anlamlandırıyorlar. Araştırma sonuçları, bu soldan sağa sayı diziminin insanlarda doğuştan bir özellik olabileceğini ileri sürüyor.

Düşüncelerimizin çoğunu, görselleştiririz ve hatırlamak istediğimiz her şeyin bir sıralamada olmasını isteriz. İster haftanın günleri olsun, ister müzikal tonlar olsun, pek çok şeyi uzaysal bir süreklilik içerisinde olacak şekilde haritalandırırız. Aynı durum, sayılar için de geçerlidir. Örneğin; kültürümüzde ve diğer batı kültürüne sahip insanlarda, sayılar; soldan sağa doğru küçükten büyüğe doğru olacak şekilde dizilen bir zihinsel çizgi üzerinde düşünülürken, Arapça ve İbranice konuşan insanlarda bu akış tam tersi yöndedir.

Sayıların diziliminin doğuştan gelip gelmediğini ya da kültür ve dille belirlenip belirlenmediğini görmek için, University of Padua'dan araştırmacılar, yeni doğmuş (doğum anından sonra 12 ila 117 saat geçmiş- ortalama 55 saatlik) bebeklerde zihinsel sayı dizilimine odaklandılar. Araştırmada, bebeklerin her birine, içerisinde küçük siyah karelerin bulunduğu bir dizi beyaz kare resmi gösterildi. İlk etapta, bebeklere her birinin içerisinde dört siyah kare bulunan iki beyaz kare yanyana gösterildi. Kalan zamanda ise, bebeklere içerisinde 36 adet siyah kare bulunan iki beyaz kare gösterildi.

Erken Tercih


Bebeklerin nereye baktıklarını ortaya çıkaran bir göz takip cihazı yardımıyla, bebeklerin, sayıca küçük siyah kare bulunan beyaz kareler gösterildiğinde sola doğru daha uzun süre, sayıca büyük adette kare bulunan beyaz kareler gösterildiğinde ise sağa doğru daha uzun süre baktıkları gözlemlendi.

Bebeklerde bu durumun görülmesi (soldan sağa doğru bir zihinsel sayı sıralaması), bazı araştırmacılara göre bu özelliğin doğuştan geldiğinin güçlü bir göstergesidir. Çünkü, sol gözden alınan görsel bilginin işlendiği sağ beyin bölgesi daha büyüktür. Önce sol tarafa daha dikkatli bakmamızın sebebi de bu olabilir. Öte yandan, yeni doğan bebeklerden veri elde edilmesi, kültürel etkinin en aza indirgenmesini de mümkün kılmış oluyor. Ancak, yine de kültürün bu bebekler üzerinde herhangi bir etki oluşturmadığını söyleyemeyiz. Çünkü, yetişkin birisiyle geçirilen beş dakika bile çocuğu etkileyebilir. Bunun yanı sıra çalışmadaki bebeklerin hepsi İtalya'da doğan bebeklerdi, bu yüzden, İsrail'deki bir hastanede böylesi bir deney yürütülmüş olsa farklı sonuçlar elde edilmesi muhtemeldir.

Bazı araştırmacılar ise, bu durumun yeni doğan bebeklerin karmaşık görüntüleri beyinde nasıl işlediklerinin de bir göstergesi olabilir. Yani, doğuştan gelen bir sayı sıralaması yerine, bu durum, bebeklerin daha basit görselleri sola, daha karmaşık görselleri ise sağa yerleştirdiklerinin bir sonucu olabilir.

Ancak doğuştan gelen bir zihinsel hatta dair daha fazla delil bulunursa, bir sonraki adım bunun; bizim biliş ve matematik becerilerimiz için ne anlama geldiğini anlamaya çalışmak olacaktır.
Kaynak ve İleri Okuma:
-A mental number line in human newborns. bioRxiv, (2017). http://www.biorxiv.org/content/early/2017/07/13/159335
-Newborn babies already have a sense of how numbers work. NewScientist. https://www.newscientist.com/article/2144719-newborn-babies-already-have-a-sense-of-how-numbers-work/ (accessed August 22, 2017)
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir