Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Australian National University, Biyolojik Bilimler Bölümü araştırmacılarından Dr Martin Whiting önderliğindeki bir ekip, yakın zamanda son derece farklı ve güzel görünen bir renk organizasyonuna sahip yeni bir yassı kertenkele keşfetti. Türe  Sir David Attenborough'un adı verildi ve Platysaurus attenboroughi ismini aldı.

Yassı kertenkeleler, kertenkele ailesi olan Cordylidae'ye mensup olmakla beraber yalnızca Afrika'da bulunmaktadır. Bu aileye mensup türlerin çoğu canlı doğurma özelliğine sahip ve çoğunlukla siyah ya da kahverengi iken, yassı kertenkeleler yumurtlamaktadır ve renkli bir deriye sahiptir. Hatta bir çoğu harikulade renklerle bezenmiştir.

Bu türler düz veya yassı kertenkele anlamına gelen Platysaurus adını almıştır, çünkü son derece düz bir vücut yapısına sahiplerdir. Bu adaptasyonu geliştirmelerinin sebebi ise en dar çatlaklardan dahi geçerek, avcılarından, çok sıcak ve çok soğuktan korunmayı sağlamaktı.

Dr. Whiting türe verilen isim ile ilgili : " Düşündük ki bulduğumuz türe, türün çok yakın akrabası olan başka bir yassı kertenkele türünü BBC'de yayımlanan Life in Cold Blood dizisinde üne kavuşturan dünyanın en ünlü doğa bilimcisinin adını vermek en uygunu olacaktı." açıklamasını yaptı.

Dr. Whiting ve Australian National University'den ekip arkadaşları, BBC'nin Augrabies yassı kertenkelesini filme aldığı Güney Afrika'daki Augrabies Falls Milli Parkı'nda Sir Attenborough ile vakit geçirdi.

Dr. Whiting ise tüm durumu şöyle açıkladı : " Yassı kertenkeleler birkaç yıl önce ilgimi çekmeye başladığından beri onların sosyal sistemini, renklerinin iletişimdeki fonksiyonlarını ve türlerinin birbiri ile akrabalık derecelerini anlamaya çalışıyoruz. Bu süreç boyunca fark ettik ki; şu ana kadar tanımlanandan daha fazla tür olmalıydı ve yassı kertenkeleler için bir aile ağacı ortaya çıkarılmalı veya yapılmalı idi. Ekibimiz de şu an için bununla uğraşıyor."

 
Referans : Whiting, Martin; Branch, William; Pepper, Mitzy; Keogh, Scott. A new species of spectacularly coloured flat lizard Platysaurus (Squamata: Cordylidae: Platysaurinae) from southern Africa. Zootaxa 3986 (2): 173–192. July 2015. DOI: 10.11646/zootaxa.3986.2.2
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir