Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
77 milyon yıl önce yaşamış olan yeni bir pterozor türü keşfedildi ve bu türün yaşamış olan en büyük uçan hayvanlardan biri olduğu kaydedildi.  Queen Mary University of London araştırmacıları tarafından keşfedilen yeni tür Cryodrakon boreas, pterozorlardan biri ve Azhdarchid grubuna ait.

Sıklıkla pterodaktillerle karıştırılan bu grup yaşayan en büyük uçan sürüngenlere sahip ve 77 milyon yıl önce Kretase periyodunda yaşayan yeni keşfedilen tür yaklaşık 10 metrelik kanat açıklığına sahip.

Türe ait fosilize kalıntılar ilk olarak 30 yıl kadar önce Kanada, Alberta'da keşfedilmişti ancak uzun zaman paleontologlar bu türün daha önce Texas'ta keşfedilmiş olan Quetzalcoatlus türünün bir üyesi olduğunu düşünmekteydi.

Journal of Vertebrate Paleontology'de yayımlanan çalışmada, görselde de Adam Maas'ın tasvir ettiği biçime yakın olduğunu düşündüğümüz türün yeni bir tür ve Kanada'da keşfedilen ilk pterozor olduğu kaydedildi.

Çalışmanın başyazarı Dr. David Hone, bu türün keşfinin çok iyi bir gelişme olduğunu ve türün bilinen diğer azhdarchidlerden farklı olduğunu belirtti. Orijinal olarak Quetzalcoatlus sanılan türe ait kalıntılar kanatlarının belirli kısımları, bacaklar, boyun ve göğüs kafesi veya kaburgalardan oluşuyordu. Uzun yıllardır devam eden çalışmalarda keşfedilen diğer kalıntılar sayesinde bu fosilize iskeletlerin yeni bir türe ait olduğu anlaşıldı ve bilinen azhdarchid çeşitliliğinin daha da geniş olduğunun anlaşılmasını sağladı.

Ana iskelet yani şu ana kadar bilinen ilk ve en bütün haldeki iskelet genç bir üyeye ait ve yaklaşık 5 metrelik kanat açıklığına sahip. Ancak incelemelere göre, keşfedilen daha büyük ve bir yetişkine ait olduğu bilinen boyun kemiği yetişkin bir C. boreas'ın kanat açıklığının 10 metre civarında olabileceğini gösteriyor.

Bu da Cryodrakon boreas'ın diğer dev azhdarchidlerle (Teksaslı Quetzalcoatlus da dahil olmak üzere ki bu tür 10.5 metrelik kanat açıklığına ve 250 kilogram ağırlığa sahipti) karşılaştırılabilir dev bir büyüklüğe sahip olduğuna işaret ediyor.

Diğerleri gibi etçil olan bu yeni tür genellikle küçük hayvanlarla besleniyor, sürüngen, memeli ve hatta küçük dinozorları tüketiyordu. Dr. Hone aynı zamanda Kuzey Amerika'daki avcı pterozor çeşitliliğine ve bu çeşitliliğin evrimine dair daha büyük bir resmin görülmesini sağladığını belirtti.

Bilinen diğer birçok pterozor grubundan farklı olarak, azhdarchidler büyük çoğunlukla karada yuva yapmaları ve okyanus mesafelerini uçarak aşabilmeleri dolayısıyla iç kısımlarda karasal alanlarda yaşıyorlardı.

Dev büyüklüklerine ve Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa'ya yayılmış olmalarına rağmen bu pterozor grubu parçalı kalıntılardan biliniyor. Bu nedenle de yeni Cryodrakon iyi korunmuş neredeyse bütün formda kemikleri ve farklı büyüklüklerdeki bireylerden kalan kalıntıları ile oldukça büyük bir önem arz ediyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir