Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yeni yapılan bir araştırmaya göre; bilişsel zayıflamanızı yavaşlatmak diyetinize daha fazla ıspanak, lahana, kara lahana ve hardal otu eklemek kadar kolay bir şey. Çalışma aynı zamanda da; bu etkiden sorumlu besinleri analiz ederek; bilişsel zayıflamayı yavaşlatmayı ilk kez K vitamini tüketimine de bağlıyor.

İnsanlar yaşlandıkça; hafıza kaybı ya da bilişsel yetileri kaybetme korkusu en büyük korkulardan birisi haline gelir. Rush University Medical Center'dan araştırma ekibinin başı Martha Clare Morris:

"Bilişsel yetilerdeki zayıflama, Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların temelini oluşturur. Yeşil yapraklı sebze tüketimini artırmak beyninizi Alzheimer ve bunama gibi hastalıklardan potansiyel olarak korumanın çok kolay, makul fiyatlı ve non-invaziv yollarından birisidir" diyor.

Araştırmacılar ortalama 5 yıl boyunca 950'den fazla yaşlı bireyin diyetlerini ve bilişsel yetilerini gözlemlediler. Sonuç itibariyle de; yeşil yapraklı sebze tüketimi yüksek olan katılımcılardaki bilişsel zayıflama yüzdesinde gözle görülür bir düşüş olduğunu ortaya çıkardılar. Her gün 1-2 porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketen insanların hiç tüketmeyenlere kıyasla; 11 yaş daha genç bir insanın bilişsel yetilerini sahip oldukları sonucuna varıldı.

Araştırmacılar bilişsel zayıflamayı yavaşlatan besinlerin neler olduğunu belirlediklerinde ise; K vitamini, lütein, folat ve beta karotenin beyin sağlığını korumada çok etkili olduklarını buldular.

Araştırmacılar; çalışmalarının daha önce bulunamayan bağlantıları ortaya çıkardığını söylüyorlar. Makalelerinde; bugüne kadar hiçbir çalışmanın K vitamininin zamanla bilişsel yetilerdeki değişimle ilişkisi olduğunu ortaya çıkarmadığını ve sınırlı sayıdaki çalışmanın da yalnızca bazı lutein ilişkisini bulduklarını yazıyorlar. Daha önceki çalışmalar bilişsel zayıflamayı yavaşlatan etkenler arasında folat ve beta-karotenin olduğu bulgusuna erişmişlerdi.

Araştırma ekibi; bilişsel sağlığın korunmasında etkili faktörleri belirlemeyi amaçlayan bir proje olan "Memory and Aging Project" ten 954 katılımcının verilerini topladılar. Çalışmanın başında, yaş ortalaması 81 olan katılımcılara; günlük besin ve içecek alımlarını belirlemek amaçlı 144 öğeli bir ölçek sunuldu. Araştırmacılar her porsiyondaki besinleri göz önüne alarak katılımcıların günlük besin değerini hesapladılar ve bilişsel yetilerini temel alan testlere tabi tutuldular.

Çalışma sonucunda, yeşil yapraklı sebzeler ve K vitamini, lutein, beta karotence zengin diğer besinlerin beyin sağlığını korumada etkili olabileceklerine dair kanıtlar elde edildi. Yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra, K vitamini, lutein, folat ve beta-karoten kaynağı olan diğer besinler ise; parlak renkli sebze ve meyvelerdir.

Araştırmacılar çalışmalarını; yeşil yapraklı sebzelerdeki besinlerin beyindeki etkilerinin mekanizmalarını derinlemesine inceleyebilen bir araştırmaya evriltme düşüncesini taşıyorlar.
Kaynak: Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB). "Eating green leafy vegetables keeps mental abilities sharp." ScienceDaily. ScienceDaily, 30 March 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150330112227.htm>
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir