Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Sürpriz: Yılanlar avlarını boğarak öldürmüyor

1994 senesinde, sıradan bir insan herpetolojist olmamasına rağmen yılanların avlarını boğarak öldürdüğü dogmasının, avın ölümünün boğma mekanizmasının bir gereği olarak dakikalar sürmesi gerekirken, bu olayının birkaç saniye içinde son bulmasından dolayı mantıksız olduğunu ileri sürdü.

Ona göre, yılanın kıvrılmış vücudunun yaratmış olduğu yoğun baskı avın kalbinin aniden durmasına sebep oluyordu. 20 sene sonra araştırmacılar bu iddianın doğru olduğunu kanıtladılar. Bu fikrin doğruluğunu test edebilmek için de, psikolog ve ekolojistler, boa yılanının etrafını sardığı bir farenin nabız ve tansiyonunu ölçtüler (yılanın resmi yukarıdadır).  Vücuduna elektrot ve sonda taktıkları fareyi,  laboratuar ortamındaki aç yılana sundular.  Araştırmacılar, yılanın avını nasıl ısırdığını ve nasıl sarmalayıp sıkıştırarak yaraladığını gözlemlediler. The Journal of Experimental Biology’de yayımlanan sonuçlara göre, kemirgenin tansiyonunun düşerek kalbinin durması sadece 6 saniye sürüyordu. Kan dolaşımının aniden durmasının  yarattığı kardiyak problem, fareyi öldüren asıl mekanizmaydı (hava yetersizliği değil).  Ayrıca bu baskının, kandaki potasyumun vücuttaki dolaşımını engellemesinden dolayı, farenin kanındaki potasyum oranı artıyordu ve  kalp krizi yaratacak etkide büyük kardiyak sorunlar yaratıyordu.  Araştırmacılara göre, potasyum seviyesindeki artış,  avın kaçması durumunda dahi, serbest kalan kan dolaşımı ile kan zehirlenmesine sebep olarak yılanlar için bir çeşit B planı gibi işlemekteydi.

Kaynak:

Hanae Armitage (22 July 2015). Surprise: Snakes don’t kill by suffocation. Science Magazine Retrieved 23 July 2015 from http://news.sciencemag.org/biology/2015/07/surprise-snakes-don-t-kill-suffocation
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir