Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Archives of Sexual Behavior'da yayımlanan bir çalışmada, yüz özelliklerinin cinsel ilişkiler ve eş seçimi üzerindeki etkilerine odaklanıldı.

Araştırma, daha önce belirli psikolojik ve davranışsal özelliklerin belirli yüz genişlik-yükseklik oranları (YGYO olarak bilinir) ile ilişkili olduğunu gösteren delillere yenilerini ekliyor. Araştırmalara göre, yüz hatları itibariyle kare yüzlü erkekler (dolayısıyla yüksek YGYO oranına sahipler), daha uzun ve ince yüz hatlarına sahip erkeklere kıyasla; daha agresif, daha baskın, daha etik dışı algılanarak kısa süreli cinsel partner olma açısından daha cazip görünme eğilimi göstermektedir.

Araştırmacılar, ergenlik gibi belli gelişim dönemlerinde görülen yüz oranlarındaki farklılıkları testosteron düzeylerindeki değişimlere bağlıyor. Bu hormon, yetişkinlerde cinsel tutum ve isteklerin oluşmasında rol alır.

Yayımlanan araştırmada, ekip, lisans öğrencileri arasında iki ayrı çalışma yürüttü. İlk çalışmada, romantik ilişki içerisinde olan 145 lisans öğrencisi, kendilerinin kişilerarası davranışları ve cinsel yönelimleri hakkındaki anketleri doldurdu. Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların yüz genişlik-yükseklik oranlarını belirlemek için de fotoğraflarını kullandı. 314 öğrencinin dahil olduğu ikinci çalışma ise, katılımcıların cinsel yönelimi, sadakatsizliği düşünme ihtimalleri ve sosyoseksüel yönelimlerini de içerecek şekilde ilk çalışmanın biraz daha genişletilmiş versiyonuydu. İkinci çalışma, katılımcıların, aşk ve özveri içermeyen; yalnızca cinsellik odaklı bir ilişki konseptine ilişkin ne kadar rahat yaklaştıklarını ölçmeyi amaçlıyordu.

Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüz genişlik-yükseklik oranlarının, her iki cinsiyet için de bir cinsellik ölçütü olduğunu ortaya koydu. Yüksek bir yüz genişlik-yükseklik oranına (yani kare ya da geniş yüz hatlarına) sahip erkek ve kadınlar, diğerlerine kıyasla daha yüksek bir cinsel dürtü bildiriminde bulundular. Bulgular, yüz karakteristiklerinin, cinsel motivasyonlar hakkında önemli bilgiler taşıyabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, araştırmaya göre, daha büyük bir yüz genişlik-yükseklik oranına sahip erkekler, cinsel dürtü ortalamasında diğerlerinden daha yüksek bir oran ortaya koyarken, söz konusu cinsellik odaklı bir ilişki olduğunda daha rahat ve partnerlerine dair daha sadakatsiz olabiliyorlar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir