Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bitter çikolataların ekstra natürel birinci zeytinyağı ile veya halk arasında saf zeytinyağı olarak bilinen zeytinyağı ile zenginleştirilmiş olanları, ESC Kongresi'nde sunulan bir çalışmaya göre kardiyovasküler risk profilinin gelişmesinde ve kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskinin azalmasında etkili oluyor.

Bir besin düzeninin veya diyetin sağlıklı olarak nitelendirilmesi kardiyovaküler hastalık risklerini düşürmesine bağlıdır. İtalya'daki University of Pisa'dan kardiyolog Dr Rossella Di Stefano'ya göre, meyve sebzeler, bu anlamda koruyucu etkilerini bitkisel polifenol molekülleri ile gerçekleştirmektedir. Bu polifenoller ise kakao, zeytinyağı ve elmalarda çokça mevcut olmaları ile bilinirler.

Araştırmacılar da paralel olarak İtalyan Panaia kırmızı elmasında çok yüksek oranda antioksidan ve polifenoller olduğunu tespit etti. Yine mevcut araştırmada, bahsi geçen Panaia kırmızı elması veya birinci natürel zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bitter çikolata tüketimi ile sağlıklı bireylerdeki ateroskleroz (atherosclerosis) veya damar tıkanıklığının gelişimi arasındaki ilişki, kardiyovasküler risk faktörleri analiz edilerek incelendi.

Randomize çapraz çalışmada, 14'ü erkek 12'si kadın olmak üzere, en azından üç kardiyovasküler risk faktörünü barındıran toplamda 26 gönüllü araştırmaya dahil edildi. Bu risk faktörlerinin arasında, sigara içmek, dislipidemi, hipertansiyon, ve ailedeki kardiyovasküler hastalıkların medikal öyküsü bulunuyor.

Katılımcılar, 28 günlük süre boyunca günde 40 gram bitter çikolata tüketti. Bu günlerin yarısında üstüste  %10 natürel birinci zeytinyağı içeren bitter çikolatalar, diğer 14 gün boyunca ise %2.5 Panaia kırmızı elması içeren bitter çikolata tüketildi.

Araştırmanın doğası gereği her bireye rasgele bir sıra ile verilen çikolatakarın etkisi daha sonra metabolik dğişimler yolu ile incelendi. Aterosklerz gelişimini tespit etmek için karnitin ve hipürat (hippurate) ile yağ profili, kan basıncı ve kandaki EPC'ler yani endotel projenitör hücrelerin seviyesine bakıldı. Endotel projenitör hücreler ise damarların tamir edilmesi ve endotelial işlevlerin sağlıklı biçimde sürdürülmesinden sorumlu olan kök hücre türevleridir.

Kan ve idrar örnekleri hem başlangıçta, yani deney öncesi kontrol grubu olarak düşünülen gönüllülerden alınarak hem de gönüllülerin deneyi tamamlamasının ardından alınarak incelendi. Proton nükleer manyetik rezonans spektroskopi ile incelenen idrar ile birlikte kandan da dolaşımdaki EPC seviylerine bakıldı.

28 günden sonra, araştırmacılar natürel birinci zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bol polifenol içeren bitter çikolatanın EPC seviyesinin artışı ile doğrudan ilişkili olduğunu ve yine karnitin ile hipürat seviyelerinde de gözle görülür düşüşe neden olduğu sonucuna ulaştılar. Bu sonuca ulaşmak için araştırmacılar hem bu ürünlerin tüketilmediği kontrol grubu ile hem de elma ile zenginleştirilmiş bitter çikolata tüketimi ile çift karşılaştırma yoluna başvurdu.

Yine iyi kolesterol veya HDL (high-density lipoprotein) kolesterolün artışı ve kan basıncında düşüşe neden olan zeytinyağlı bitter çikolataların, kontrol grubu ile mukayese edildiğinde ciddi farklar oluşturduğu gözlemlendi.

Elma ile zenginleştirilmiş bitter çikolataların ise, küçük bir oranda da olsa trigliserit seviyelerini düşürdüğü görüldü.

Dr Di Stefano'ya göre; araştırma dahilinde günlük olarak, saf zeytinyağından doğal polifenoller eklenmiş bitter çikolata tüketimi kardiyosvaküler risk profillerinde gelişme sağladığı tespit edildi. Mevcut araştırma ekstra saf zeytinyağının tamir hücrelerimiz EPC'lerin de korunması için önemli olabileceğini gösteriyor.
Makale Referans: European Society of Cardiology. "Dark chocolate with olive oil associated with improved cardiovascular risk profile." ScienceDaily. ScienceDaily, 29 August 2017. < www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170829091038.htm >.
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir