Yapılan yeni bir araştırmanın baş yazarı Kristina Durante: "Neredeyse her ebeveyn bir çocuğunu diğerinden ayırmadığını söyler; ancak maddi sıkıntılar farkında olmadan kız çocukları erkek çocuklara tercih etmeye itiyor." diyor.

Yapılan bir araştırmada 629 katılımcıdan ekonominin geliştiği, kötüleştiği ya da stabil kaldığını yazan haber makalesi okumaları ve sonrasında servetlerini hayali bir oğlu ile kızı arasında böldüğü bir vasiyet mektubu yazmaları ve evlatlarından birini yararlı bir programa kaydetmeleri istenmiş.

Zorlu ekonomik zamanlara inanan katılımcıların kaynaklarının neredeyse yüzde 60'ını kızına verdiği görülürken, ekonomik koşulların nötr ya da pozitif olduğu durumlarda kaynakların kız ile erkek çocuk arasında yarı yarıya paylaştırıldığı gözlenmiş.

Çalışma ekibi insanlar üzerindeki bu buluşun diğer hayvanlardaki davranışlarla da uyumlu olduğunu kaydediyor. Çalışma ekibi, kaynaklar sınırlı olduğunda ebeveynlerin kız evlatları tercih ettiğini, çünkü kızların daha geniş bir üreme karşılığına sahip olduğunu belirtiyor. "Neredeyse her kız çocuğu ileride evlat sahibi oluyor ancak birçok erkek çocuk evlat sahibi olmayabiliyor. " şeklinde ekliyorlar.

Bir diğer araştırmada ise kaynak dağıtımında yaş sınırları araştırılmıştı. Beklendiği şekilde, kızlara yönelik yanlılık üreme çağına geldiğinde daha da güçleniyordu.

Araştırma Sonuçları Ebeveynler ve Pazarlamacılar için Ders Verici Nitelikte.


" Ekonomik Sıkıntı Dönemlerinde Kız ve Erkek'lere Yapılan Harcamalar" hem ebeveynler hem de iş hayatı için çıkarımlar içermekte. Bir çocuğa yönelik bilinçsizce yanlı harcama yaptığının farkına varan ebeveynler yaptıkları harcamaları takip ederek eşitliği sağlamaya çalışabilir.

"Ebeveynleri incelediğimizde, çocuklarına eşit davranmak istediklerini açıklıkla görebiliyoruz." diyor çalışma ekibinden Redden ve ekliyor:" Eğer ebeveynler kaynaklarını çocuklarına dağıtırken duygularına güvenseler, ve özellikle eğer maddi sıkıntı varsa ve her şeyi karşılamak için yeterli para yoksa yanlılık ortaya çıkmakta. "

Şirketler için, zorlu ekonomik şartlarda kızlara yönelik tüketici yanlılığını fark etmek,üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini optimize etmek açısından yararlı olacaktır.

 
Referans : Kristina M. Durante, Vladas Griskevicius, Joseph P. Redden, Andrew Edward White. Spending on Daughters Versus Sons in Economic Recessions. Journal of Consumer Research, 2015; ucv023 DOI: 10.1093/jcr/ucv023
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir